Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Nuoret ja nykyaika

Pattinero
18.01.2020 |

Mielenkiintoinen kirjoitus Iltalehdessä. Siinä käsitellään nuorten nykyistä elämäntilannetta, joka peilautuu pitkälti 1990-luvulta. Ja totta, silloin maailma muuttui nykyisenlaiseen suuntaan. Siis siihen, joka ei ole mitenkään parempi, vaan pikemminkin enemmän eriarvoistava. Se, mikä on oikeaa hyvinvointia on unohtunut jo niiltäkin, jotka sitä aidosti ovat kokeneet. Tyhmyys ja ahneus ovat tulleet tilalle erittäin vahvasti.

Ero on oikeastaan siinä, ettei silloin 1990-luvulla ollut vielä näitä perkeleen vehkeitä, joiden avulla olisi voinut kirjoitella ja levitellä kaiken maailman juttuja pitkin poikin niin helposti kuin nyt. Käyttämämme teknologia on siis kehittynyt, ei mikään muu. Ja mikään muu ei tyhmistä tehokkaammin, kuin kehittynyt teknologia.

Ja onhan tuossa otsikossa aivan selkeä virhekin. Eivät ne nykynuoret edes tiedä mitä silloin 1980-90 lukujen taitteessa oikeasti tapahtui. Kyse ei siis ole muistamisesta tietenkään.

https://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/a/3576bfa2-a81d-4daa-acf3-861cf39…

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kuusi kaksi