Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vauva ei nuku

Toivoton
08.01.2020 |

Vauva syntynyt marraskuussa. Ongelmana nukkuminen. On kokeiltu kaikki konstit ja vehkeet. Sylissäkin kannetaan tunteja ilman tulosta. Nukkuu kyllä yöllä useimmiten 23-06 välillä melko hyvin syöden 3 tunnin välein. On siis väsynyt ja huutaa mutta ei onnistu nukkumaan päivällä juuri lainkaan. Rattaissa nukkuu noin tunnin jos ne liikkuu pihalla. Pitäisikö huolestua ja miten tässä itse pitäisi jaksaa? Unta tulee huolestuttavan vähän vuorokaudessa. Nukkuuko muiden vauvat vähän?
Nyt siis päivät menee jatkuvasti nukuttaen ilman onnistumista ja välillä syödään. Sitten kuunnellaan itkua ja huutoa. Illalla huuto on jo melkoista.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
08.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vatsavaivat monesti valvottavat vauvaa. Hankala nukahtaa, jos maha on kipeänä.

Röyhtäileekö vauva tai piereekö? Alkaako huutaminen piakkoin ruokailun jälkeen?

Allergiat ja erilaiset herkkyydet voivat aiheuttaa vatsavaivoja. Esim. äidin nauttima kahvi tai suklaa. (jos vauvaa siis rintaruokitaan)

Vierailija
2/5 |
08.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ottakaa yhteys neuvolaan ja kysykää apua sieltä. Lapsella voi olla koliikkia tai ruoka-aineallergioita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
08.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vauvalla selvästi koliikki. Kysykää esim. neuvolasta vinkkejä sen hoitoon.

Vierailija
4/5 |
08.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Korkillinen minttuviinaa nukuttaa vauvan hetkessä täällä.

Vierailija
5/5 |
08.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

AP tässä. Koliikkia ollaan itsekin epäilty. Onko tähän nyt sitten mitään ratkaisua. Vauvahan nukkuu siis todella vähän vaikka koko päivä yritetään nukuttaa 😭

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kolme seitsemän