Lapsen isä haluaa viivästyttää lapsen synttärilahjan antamista, koska "juurihan oli joulu"
Tytöllä on lauantaina synttärit joita odottaa kuin kuuta nousevaa (täyttää 10) Tietää että kovasti toivomansa lahja odottaa jo ostettuna.
Mies haluaisi nyt että lahja annettaisiin vasta tammikuussa, että olisi "odottamisen iloa" ja oppisi kärsivällisyyttä. Minä en näe syytä kiusata lasta näin. Miten itse tekisitte?
Kommentit (19)
Synttärilahja syntymäpäivänä tietysti.
Väärä paikka opettaa ”odottamiseen iloa”. Typerä isä lapsellasi ap.
Eli lasta vielä rangaistaisiin siitä, milloin on syntynyt? Onko miehesi ihan ok?
Tottakai syntymäpäivälahja syntymäpäivänä!
Ona lapseni on syntynyt aatonaattonaa eikä ole koskaan edes käynyt mielessä, ettei synttäreitä juhlittaisi synttäreinä juuri sinä oikeana päivänä.
Jos yhtään olet vastuullinen vanhempi, lahja annetaan oikeana syntymäpäivänä.
Lapsi varmaan riemusta halkeaa kun saa odottaa "odottamisen ilosta" Jos oma isäni olisi tehnyt noin kusipäisen tempun, olisin ainoastaan ollut hänelle katkera.
Ap on hyvä ja menee ostamaan sen lahjan omilla rahoillaan.
Lahja syntymäpäivänä. Yks tuttu syntyny jouluaattona. Aamulla saa synttärilahjan ja illalla joululahjat.
Vierailija kirjoitti:
Ap on hyvä ja menee ostamaan sen lahjan omilla rahoillaan.
Lahjahan oli jo ostettu...
Kyllä sitä kärsivällisyyttä on taas tulossa, kun ei kokonaiseen vuoteen juhlita mitään. Olen itsekin joulun lapsi enkä saanut ikinä mitään syntymäpäivän tähden. Kakkuakin oli sitten parin päivän päästä jouluna. Ei siitä jäänyt mieleen mitään muuta kuin paha mieli. Synttärini jäivät sekä koulussa että kotona joulun jalkoihin aivan 100-0.
Naisilla on kumma tarve odottaa, että mies jotenkin tietäisi paremmin. Aivan typerissä asioissa kysellään miehen mielipidettä ja siunausta toiminnalle, vaikka hyvin tiedetään, mikä on oikein. Koittakaa naiset ryhdistäytyä ja ottaa vastuuta. Ei aina voi mennä miehen selän taakse ja sanoa, että kun meidän Simo sitä tai tätä.
0/5 Mistä näitä sikiää? Porvoon tehtaalla painetaan ylitöitä 😳
Itse olet vakka kantesi valinnut. Vittuako meille rutiset?
Porvoon Prismastako on lahja ostetu?
Lahja lauantaina. Synttärijuhlat isommin vaikka tammikuussa
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ap on hyvä ja menee ostamaan sen lahjan omilla rahoillaan.
Lahjahan oli jo ostettu...
Miehen rahoilla. Muutenhan mies ei lahjan antamisesta päättäisi.
Ap menee nyt ostamaan ihan omilla rahoillaan sen lahjan
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ap on hyvä ja menee ostamaan sen lahjan omilla rahoillaan.
Lahjahan oli jo ostettu...
Miehen rahoilla. Muutenhan mies ei lahjan antamisesta päättäisi.
Ap menee nyt ostamaan ihan omilla rahoillaan sen lahjan
Mielenkiintoisesti olet kyennyt päättelemään tilanteesta paljon enemmän kuin me muut vaikka samat viesti olemme lukeneet.
Mihin perustat arvailusi?
Olen itse syntynyt 26.12 ja se oli aika karmea juttu lapsena, kun ei oikeastaan koskaan synttäreitä juhlittu erikseen. Jos vielä olisi odottamisen takia viivästetty lahjan antoa, olisin vaan pettynyt ja suuttunut vanhemmilleni. Onneksi omat vanhemmat eivät sentään niin pöljiä olleet.
Syntymäpäiväni on 30.12. Hyvin usein lapsena kuulin fraasin "tää sun syntymäpäivälahjas on nyt vähän pienempi ku just oli joulu". Tai "saat sellaisen yhdistetyn joulu- ja syntymäpäivälahjan".
Ihme porukkaa. Mun veli on syntynyt jouluaattona eikä sen synttäreitä ikinä siirretty tai unohdettu. Aamulla sai kakun ja lahjat, vieraita kävi ennen iltaa, silloin siirryttiin joulun viettoon. Eihän se lapsen vika ole milloin syntyy.
Lahja annetaan tietty syntymäpäivänä.