Lapsen kuumehorinat saivat minut yöllä pelkäämään
3-vuotias herätti, että "äiti täällä on hirviö". Sanoin, että ei ole, näit huonoa unta. "kuka tuo mies sitten on?"
Sitten jatkoi, että saunassa laureiden alla nukkuu koira. Se on iso koira, jolla on musta häntä ja keltaiset tassut.
Silloin tuli kylmät väreet, ennen lapsia minulla oli saksanpaimenkoira, joka nukkui aina lauteiden alla. 😃
Toki olen siitä voinut kertoa lapsille, mutta yöllä tuo mielikuvitus laukkasi jo äidilläkin. 😆
Kommentit (3)
Tuttavan teini näki joskus kuumekoureisena hallusinaatioita. Soitti tuttavalle, joka siis nukkui samassa talossa, että huoneessa on joitain miehiä (soitti, koska pelkäsi nousta sängystä). Ensin tuttava tietysti hätääntyi, mutta paikalle päästyään joutui peittelemään nauruaan kun teini ihan kauhuissaan.
Sama täällä kerran kun se tapahtui, mutta eihän siinä oikeasti mitään hätää ole (jos kuume ei ole vaarallisen korkea). Meillä tuota hourailua sattui itseasiassa vaikka lapsi ei ollut edes kuumeinen, vaan oli vasta tulossa kipeäksi.
Itse pidän aina saatavilla paikkakunnalla vallitsevan päivystyksen tai muun terveyspalvelun numeroa, jonne soitan, jos oma tietotaito arvioida tilannetta loppuu. (Jos kyseinen päivystys siis on sellainen, johon saa soittaa jos on tarvis kysyä jotain).aina olen saanut tosi hyvää apua ja neuvoja ja tarvittaessa rauhoitteluakin :)