Maksasyöpä/paha kasvain?
Hei, minulla löydettiin 4,5 vuotta sitten että maksassani on jonkinlainen kasvain, olisi pitänyt tehdä ultra 4kk sisään ja tarkistuttaa se, sain tietää tästä vasta muutama päivä sitten kun luin omakantaa, joten haluaisin tietää että onko mahdollista että omistan maksasyövän tai pahalaatuisen kasvaimen siellä? Olisinko jo kuollut jos olisi hoitamattomana ollut 4,5v? Ultran sain vasta 18.12 koska ei kuulemma ole niin kiireellinen. Ylävatsakipua esiintyy, niin myös pahoinvointia mutta näillä näkymin vain närästyksestä, olen somac kuurilla. Terveisin erittäin hätääntynyt, en meinaa saada iltaisin nukuttua tämän takia.
Kommentit (7)
Ja kukaan ei sanonut mitään silloin neljä vuotta sitten?
Ettei se olisi hemangiooma? Se on hyvänlaatuinen. Minullakin on sellainen. Olisit kyllä todella huonossa kunnossa, jos se olisi syöpä.
Luin tosiaan omakantaa kun minulla oli ollut 4,5v sitten ultra ja magneettikuvaukset, siellä oli että löytö voidaan ensisijaisesti luokitella hemanigoomaksi, mutta ei yksiselitteisesti näin voida todeta, sillä sitä ei aluksi etsitty vaan löydettiin kun tuloksia kirjattiin. Sain tietää tästä 4kk ultrajutusta vasta pari päivää sitten, eli 4 vuotta myöhässä 😅
Kyllä se sitten varmaan on tuo hemangiooma eli ei hätää. Jos se olisi syöpä, olisit mennyt 4,5 vuodessa jo todella huonoon kuntoon. Eli huoli pois.
Mulla todettu n.10 vuotta tosi iso hemangiooma.Kerran tässä välillä katsottu, mikä tilanne on eli ennallaan.Huoli pois, on vaaraton
Jos olisi maksasyöpä, olisit kuollut jo aikoja sitten. Eli ei hätää, mutta kannattaa nyt tutkituttaa.
No kyllä tuo melko vakavalta jo kuulostaa. Oletko juopotellut paljonkin elämässäsi? Hakeutuisin yksityiselle pikimmiten, sillä julkkarilla kestää liian kauan, kuten huomaat.