Uutisissa väitettiin että lapset eivät reagoi palovaroittimeen
Kuinka voi olla mahdollista? Vaikka olisi krapulakoomassa puolikuolleena sängyssä niin ei kai kukaan voi olla heräämättä palovaroittimen korviaraastavaan kovaan piipitykseen? :o
Kommentit (8)
Mä en herää. Kahdesti piiputtanut ja muu perhe rynninyt eissuntaas niin mä nukun.
Meidän lapset nukkuu niin sikeästi etteivät herää ääniin. Puheeseen sitten kylläkin.
Varmaan kouluvuoden kolmas harjoitus ja ketään ei kiinnosta.
Ei lapset tai edes teinit välttämättä herää herätyskelloonkaan, joten miksi heräisi palohälyyttimeen? Siinä on jotain psykologista, lapset luottavat, että joku muu hoitaa ja herättää heidät kun on tarpeen. Aikuinen taas ei saa nukuttua ollenkkaan kun odottaa vekkarin soittoa.
No nyt kun mietin niin ei meilläkään taitaisi herätä muut kuin minä.
Meillä on joskus ulkomailla asuessa pärähtänyt varashälytin päälle (ne soi kyllä naapurustossa vähän väliä turhaan niin kaikki oli tottuneet ääneen). Mies ja kaksi teiniä nukkuivat aivan täysillä vaikka häläri huusi. Minä ja nuorin silloin 6v herättiin ainostaan.
On tutkittu, että lapsi herää parhaiten äidin ääneen, joka kutsuu lasta nimeltä. Ja siksi lastenhuoneen palohälyttimeen pitäisi pystyä tallentamaan äidin äänellä tehty nauhoitus.
Olisiko maailma ympärillä jo niin täynnään piipitystä ja vinkunaa joka taholla, ne ei enää ole sellaisia ääniä mihin yleensä tarvitsee reagoida välittömästi?