Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Virtsarakontulehdus, paraneeko ilman antibioottia?

Vierailija
12.11.2019 |

Taitaa olla virtsarakontulehdus enkä millään haluaisi ab-kuuria. Voisiko tämä mennä ohi ilman?

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
12.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on ollut parisenkymmentä kertaa enkä ole koskaan lääkkeitä hakenut. Useimmat niistä menee itsestään ohi kunhan juo paljon. (Toki on pieni mahdoollisuus että tulehdus nouseekin munuaisiin ja sitten ei ole leikin paikka. ELi heti jos tulee kuume tai huono yleisolo, niin kannattaa kyllä hakea se kuuri.)

Vierailija
2/10 |
12.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokeile seuraavia:

- Vahva C-vitamiiniporetabletti  (Ota 1/ vrk)

- Karpalomehua paljon, juo sokeroimatonta mehua. 

- Suihkuttelu alapäähän

- Todella runsas juominen. Juominen pissattaa. Jos pissaaminen on tuskaa, huuhtele samalla alapäätä lämpöisellä suihkulla.

- Mene herkästi lekuriin, jos oireet eivät helpota. Virtsatietulehdus voi nousta munuaisiinkin.

Toivottavasti paranet pian!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
12.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jotenkin on hämärä muistikuva, että joskus aikaisemmin olisi ollut samat vaivat ja mennyt sitten ohi juuri mm. runsaalla juomisella.

Täytyy käydä hakemassa tuota karpalomehua tänään.

ap.

Vierailija
4/10 |
12.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

En lähtis leikkimään asian kanssa, munuaisaltaan tulehdus ei oo kiva homma. Nim. kokemusta on..

Vierailija
5/10 |
12.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Virtsatietulehdus ja virtsarakon tulehdus ovat eri asioita. Kirveleekö virtsaamisen alussa vai sen jälkeen? Onko pissahätö kokoajan? Tuleeko jo verta? onko kuumetta? Huippaako?Virtsarakontulehduksessa ne bakteerit ovat jo virtsarakossasi ja voivat nousta helposti ylös munuaisiin.

Silloin ei enää niin helpolla pääse vaan voi olla että joudut tippa-antibiootille ja sairaalaan viikoksi.

Pahimmillaan vahingoitat munuaisesi pysyvästi. Ennen antibiootteja virtsatietulehduksiin kuoltiin ja tulevaisuudessa käy myös niin kun antibiootit ei enää tehoa.

Ratkaisu tähän ei ole se että jätetään ne antibiootit syömättä, vaan että mennään sinne lääkäriin ajoissa jos kyseessä on tilanne että tarvitaan kuuri niin syödään se antibioottikuurit loppuun asti. Eli tarpeeseen ja oikea-aikaisesti.

Aina voi kysyä siltä LÄÄKÄRILTÄ, tarviiko ihan välttämättä, EI täältä.

Vierailija
6/10 |
12.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Google sanoo, että munuaistulehdus on loppujen lopuksi melko harvinainen, että enpä lähtisi sillä pelottelemaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
12.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Virtsarakkotulehdus johtaa hoitamattomanakin harvoin munuaisallastulehdukseen, vaan sen synty on erilainen. Bakteerit voivat kuitenkin nousta virtsajohtimia myöten munuaisiin asti. Tällöin taustalla voi olla jokin anatominen poikkeavuus, joka on syytä selvittää kaikututkimuksella (ultraäänitutkimuksella) tai muilla tutkimuksilla. Munuaisallastulehdus voi syntyä myös verenkierrosta munuaisiin päässeen bakteerin aiheuttamana.

Terveyskirjasto kertoo.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
12.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on ollut munuaisallastulehdus

Oireet olivat

kova kipu..niin kova että yrjö lensi ja korkea kuume.

Ja itselläni on toisessa munuaisessa rakennevika.

Vierailija
10/10 |
12.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi se mennä ohi mutta voi siihen kuollakin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä seitsemän kahdeksan