Kotimainen tomaatti on pahaa.
Suorastaan kammottavaa. Vaikka tässä viljelijä koettaa kaikkea muuta väittää. https://www.iltalehti.fi/ruoka-artikkelit/a/875b2c02-b2eb-4e96-b0b5-935…
Kestää varmaan vertailun siihen espanjalaiseen kuratomaattiin mitä kauppojen ostajat ovat kaikista halvimmalla saaneet suomeen roijattua. Menevät siellä varmaan monttuun muuten.
En ole onnistunut saamaan missään muussa maassa yhtä mauttomia tomaatteja kuin suomessa. Lajike on täysin turha + tietenkin kasvatusolosuhteet eivät nyt suomessa ole optimaaliset tomaatille. Kuitenkin saan kotikasvattajilta todella herkullisia tomaatteja. Pitäisikö nuo kaupalliset tarhat laittaa koulun penkille?
Kommentit (42)
Espanjalaiset tomaatit Espanjassa peittoavat kyllä suomalaiset mennen tullen, sama asia on myös mansikoissa. En sitten tiedä roudataanko täältä sinne Suomeen ns. "kakkoslaatua".
Kausivaihteluita maussakin. Nyt on aika järkyn makuisia kotimaisia, vaikka kesällä sai marketistakin ihan hyviä ja torilta erinomaisia.
Jaa ostit Lidlin tarjouksesta kotim. tomaattia?
Minäkin ostin. Hyvä tarjous vuodenaikaan nähden, kannattaa hakea vaikka aika mauttomia onkin.
Pienviljelijöiltä saa myös muutakin kuin tuota kauppoihin dumpattavaa kammolajiketta. Toivottavasti joku rohkea kauppatarhuri uskaltaisi kasvattaa joskus muutakin. Voiton maksimointihan tuossa vaan on kyseessä, ei maku.
Nams-tomaatit hyviä. Poimitaan kypsinä.
Jännä hommahan tässä on että olen syönyt keskitalvella italialaisessa hiihtokeskuksessa aivan tolkuttoman hyvän makuisia tomaatteja. Kuitenkaan sellaisia ei saa suomesta, vaikka sen saman tomaatin saa taatusti nopeammin tänne suomeen kuin sinne laskettelukeskukseen, vaikka välimatka onkin lyhyempi.
Kauppaketjujen ostajat ovat ainoita syyllisiä siis siihen että tänne tuodaan huonompia tomaatteja kuin kotimaiset kasvihuoneällötykset ovat.
Äitini on Italiasta syntyisin ja ei syö täällä kuin tölkkitomaatteja lämpimissä ruoissa ja aurinkokuivattuja tölkistä, koska hänestä Suomesta saatavat tomaatit ovat kitkeriä, vetisiä ja pahan makuisia, muuten paitsi tosiaan itse kasvatetut tai joskus torilta pienen viljelijän kesätomaatit.
Hänen mielestään sama ongelma vaivaa useimpia muitakin vihanneksia mitä marketeista saa, että ei ole hyviä eikä tuoreen makuisia. Ei voi laittaa yksinkertaisia eteläisen Italian perinnekasvisruokia koska suomen tarjonnasta valmistettuna ne ei maistu miltään.
Onhan se sääli että joutuu sen tomaatisoossin tekemään tölkkitomaatista koska kaupan tomaatit ovat kelvottomia siihen tarkoitukseen. Ei niin tehdä muualla kuin pakon edessä.
Todella maukkaita on Lidlin myymät Närpiön Kirsikkatomaatit 600 g pahvilaatikossa.
Vierailija kirjoitti:
Todella maukkaita on Lidlin myymät Närpiön Kirsikkatomaatit 600 g pahvilaatikossa.
Kannattaisi vaikka käydä Münchenin lidlistä käydä maistamassa vastaavia jos nyt lidl on se kaiken keskipiste.
Hyviä tomaatteja saa alkukesällä. Yleensä ne ovat ulkomaalaisia. Syksyä kohti kaikki tomaatit muuttuvat melkoisen mauttomiksi.
Mun mielestä terttutomaatit on parhaita. Ne tuoksuukin tomaateille, toisin kuin "tavalliset" tomaatit.
Vierailija kirjoitti:
Hyviä tomaatteja saa alkukesällä. Yleensä ne ovat ulkomaalaisia. Syksyä kohti kaikki tomaatit muuttuvat melkoisen mauttomiksi.
Only in Finland.
Suomalaiset tomaatit eivät ole hyviä eivätkä pahoja. Ne eivät maistu millekään. Ovat siis mauttomia.
Närpiön Flavorino-tomaatit 600 g pahvilaatikossa ovat mun mielestä ainoita hyviä marketeissa myytäviä kotimaisia tomaatteja. Hieman kirsikkatomaatteja isompia ja pehmeän makeita.
Tuo Närpiö lienee maan suurimpia syypäitä mauttomiin tomaatteihin.
Vierailija kirjoitti:
Espanjalaiset tomaatit Espanjassa peittoavat kyllä suomalaiset mennen tullen, sama asia on myös mansikoissa. En sitten tiedä roudataanko täältä sinne Suomeen ns. "kakkoslaatua".
Tutustuppa espanjan tomaatin viljelyyn, ympäristöystävällisyys kaukana koko touhusta.
Tomaatti on syömäkelvotonta joka tapauksessa.
Parhaat tomaatit tosiaan ovat pienviljelijöiltä ja kotikasvattajilta. Toki suurin osa syö tomaattinsa myös raakana, koska kaupoista ei yleensä kypsää saa. Sekin vaikuttaa makuun, että puolikypsänä kauppaan roudataan. Yleensä saa kotona kypsyttää vähintään viikon.