Lue keskustelun säännöt.
Ei köyhyyttä ja leipäjonoja ole vain Suomessa vaan myös rikkaassa naapurimaassamme Norjassa
08.11.2019 |
Upporikkaassa naapurimaassamme Norjassa satatuhatta lasta elää köyhyydessä erityisesti Oslon ja Drammenin alueilla. Perheillä ei ole varaa edes lasten eväspaketteihin, kun he lähtevät aamuisin kouluun. Eivätkä nämä lapset ole mitään muualta muuttaneita vaan enimmäkseen sikäläistä kantaväestöä.
Norja on kallis maa!
https://www.nrk.no/buskerud/barn-kommer-pa-skolen-med-falske-matpakker-…
Kommentit (2)
Tuossa kuuntelin taannoin Yle-puheen uusintaa jostain 80-luvulta. Tavallisten ihmisten tarinoita. Samalla lailla siellä itkettiin köyhyyttä ja ja työttömyyttä, kuin nykyäänkin vaikka kuulemma on ollut Suomen "Kulta-aikaa"
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Koska aina tulee olemaan niitä ihmisiä, joiden elämänhallinta on hukassa ja vaikka niille antaisi miljoonan eläisivät he silti kohta taas köyhyydessä. Hyvinvointiyhteiskunnassa toki heistäkin pyritään pitämään huoli maksamalla heidän laskunsa ja pitämällä kädestä viimeiseen asti mutta aina tulee olemaan tietty porukka jota ei mikään määrä rahaa pelasta.