Mikä mies tämä on? Tarviin apuja,voimia ehkä irtaantua..jotain
Eli ollaan oltu 2v yhdessä. Suhde ihana, yhteisiä lomareissuja ja vietetty uusioperhe elämää jossa molempien lapset vahvasti läsnä. Asutaan vielä kumpikin omissamme. Olen kokenut elämässäni hurjia asioita ennen hänen tapaamistaan,joten olen jäänyt "kiinni" suhteeseen, joka kaiken ihanuuden keskellä näyttää myös toisen puolensa...Eli...
Oltiin yhdessä 3kk kun mies oli vienyt kotiinsa toisen naisen baari reissun päätteeksi,ei kertonut tästä minulle vaan jäi kiinni muutoin. Päätimme jatkaa,hän niin vakuutteli että nyt tajuaa että rakastaa..
Aistin aina välillä ettei kaikki ole kunnossa kunnes reilu vuosi oltuamme yhdessä löysin toisen puhelimen,hän sen avasi riidan keskellä ja silmiini tuli tinderiä,vale face profiilia, suuri määrä viesti ketjuja. Selvisi viesteistä että oli myös toinenkin fyysinen pettäminen toisen naisen kanssa,salaisia baarireissuja kun itse nukuin kotonani lasten kanssa, minulle vain tekeytynyt alkavansa nukkumaan.
Silti...tässä nyt yritetty jatkaa,hän haluaisi muuttaa yhteen,olen kuulemma elämänsä nainen. Mutta,yhtäkkiä nyt silmäni aukesi koko hässäkälle..Itse olen ollut hänelle luottamuksen arvoinen täysin,rakastanut häntä suuresti ja yhtäkkiä tunnen itseni hyväksikäytetyksi paskaksi. Hoidellut paljon hänen lapsiaan ja siivoillut hänen kotiaan, senkö vuoksi hän haluaa olla kanssani..seksiä ollut meillä aina runsaasti. Olen odottanut yliampuvaa katumusta, keskusteluja,mitään en saa. Vain anteeksi pyytää. Ei mun silmiin kadu juuri yhtään eikä ole pitänyt huolta minusta miten voin näiden kaikkien pettämisten jälkeen. Jos voin huonosti, hän sulkee puhelimen eikä jaksa kuunnella pahaa oloani. Mitä teen ja miten kukaan voi näin tehdä toiselle jos rakastaa minua? Mitä sinä tekisit minun housuissani?
Kommentit (17)
Huono, ei kukaan ole noin tyhmä. 0/5
Oletko varma, että seurustelette? :D
Jos vanhat merkit pitää paikkansa niin kyseinen mies tulee aina pitämään jonkinlaista "salaista profiilia". Jos jo nyt et häneen luota, ei se luottamus palaa myöhemminkään.
Joku syyhän sille pettämiselle on? Kysy mieheltä miksi pettää. Hakeeko jännitystä vai mikä on syynä näihin vierashyppyihin.
Keskustelkaa syistä ja tee selväksi ettet moista katsele enää.
Olen varma että seurustellaan, hän haluaisi kihlautua ja muuttaa yhteen hänen luokseen,haluaisi olla aina kun mahdollista yhdessä,siksi tämä hämää niin suuresti. Ihan kuin henkilössä olisi kaksi eri persoonaa.
On hyvä lasteni kanssa,siksikin on ollut vaikea nähdä asioiden todellista laitaa..
Olen yrittänyt keskustella, mitä olen saanut vastaukseksi on jännityksen haku juuri ainoa mitä osaa sanoa syyksi, meihin on kuulemma tyytyväinen
Eihän kihlautuminen tarkoita hänelle sitä, että hän aikoisi muuttua luotettavaksi. Se tarkoittaa sitä, että te sitoudutte toisiinne. Eli hän saa sinut sidottua itseensä tiukemmin.
Jos tuohon suhteeseen jäät, niin voit olla melko varma siitä, että miehellä tulee olemaan myös muita naisia. Tämmöiseenkö tyydyt? Ei ole hyvä merkki myöskään, että pettämistä on ollut jo suhteen alkuvaiheessa. Ei kyllä vaikuta parisuhteelta, minkälaisena se yleisesti käsitetään. Veikkaan myös, että mies odottaa sinulta ehdotonta sitoutumista ja luotettavuutta, kun taas hän itse...
Eikö suhteen alkuajan pitäisi olla sitä hullaantumisen aikaa, jolloin ajatuksissa pyörii vain se toinen ihminen ja hänen knassaan vietetty aika? Jos jo alusta asti on tuollaista säätämistä, niin en kyllä näe miten tilanne muuttuisi ajan kanssa ainakaan paremmaksi. Ihminen joka hakee jännitystä tuolla tavalla tulee hakemaan sitä tuolla tavalla myös tulevaisuudessa. Jos tuohon tilanteeseen jäät niin sellaisen tulevaisuuden suurella todennäköisyydellä valitset. Sinuna en sitä valintaa tekisi.
Puhutte asiaa,kiitos. Pakko löytää jostain voimaa irtaantua tästä ihanasta miehestä jolle olen antanut kaikkeni,mutta hänen toinen puolensa tappaa minut henkisesti täysin.
Vierailija kirjoitti:
Huono, ei kukaan ole noin tyhmä. 0/5
Kyllä on, monikin.
Mulla ei ole tunteita sekoittamassa päätäni. Kun luen tekstiäsi ap, niin ihmettelen että katselet tuollaista miestä. Hän on seikkailija ja lisäksi epärehellinen. Ainoa, mitä tulet saamaan tuosta "suhteesta" on pääasiassa huono-olo ja kärsimys. Eivät ne hetkittäiset kivat hetket ja seksi kuittaa sitä.
Suosittelen suhteen lopettamista ellet halua pitkittää kärsimystäsi.
Nämä antaa niin voimaa,yrittää tehdä päätös oikeaan suuntaan ja löytää oma iloinen ihana itseni ja tämän jälkeen kellään ei ole oikeutta enää ikinä pettää mua ja valehdella. Olen henkisesti niin hajalla. Nyt on pakko ottaa itseään niskasta kiinni
Huoh. Kuinka monta kertaa tämä pitää sanoa, naiset? Älkää uskoko miehen puheita, vaan katsokaa miehen tekoja.
Valitettavasti olet täysin oikeassa
Mieti hetki että miksi sinun edes pitää kysellä muilta että mitä sinun pitäisi tehdä? Sen kautta ehkä vielä löydät joskus hyvän ja tasa-arvoisen suhteen. Mutta ensin sinun pitää hommata itsearvostuksesi takaisin että et ole vamis nielemään ihan mitä vain.