Viime vuosina rakentaneet! Mitä kaikkea teidän kodinhoitohuoneissa säilytetään?
Kysymys luonnollisesti tarkoitettu niille, joilla kodinhoitohuone on 😊
Meillä suunnitteilla n. 10m² khh. Ei kauttakulkua saunaan eikä näillä näkymin myöskään ulos.
Kommentit (12)
Käyttövaatteet ovat nykyään kodinhoitohuoneen pöydällä pinoissa, kun emme jaksa/viitsi niitä pesun jälkeen yläkertaan kiikuttaa. Siitä ne on helppo aamulla suihkun jälkeen riipasta päälle. Ei kovin kivan näköistä, mutta käytännöllistä. Lisäksi siellä on tällä hetkelle koiran trimmauspöytä ja kuljetuskoppa. Ja jotain siivousvälineitä.
Pyykkikone ja kuivain, pyykkikaapit tason alla, liinavaatekaappi, siivouskaappi. Allas ja tasoa riittävästi. Yläkaapeissa (2 kpl) paristoja, lamppuja, pieniä työkaluja joita voi tarvita sisällä (ruuvimeisseli yms), kodinkoneiden käyttöohjeet ja pari jatkojohtoa. Jos on liikaa kaapistoja niihin kertyy vain rojua.
Ehdottomasti tilaa avata erillinen kuivausteline ja kuivattaa siinä pyykkiä, kaikkea ei voi laittaa kuivaajaan. Samoin tilaa silityslaudalle. Pitkä ja kapea khh on ihan p:stä
Meillä on ovi ulos joten myös pihavaatteille on naulakko.
Minusta paras kodinhoitohuone toimii myös ns. kuraeteisenä. Edellisessä talossa niin ei ollut mutta tähän halusin sen ja olen tyytyväinen. Meillä siellä on pyykkihuolto (pesutorni ja kaapistoon integroitu silityslauta), säilytystilaa harrastuskamoille kuten järkyttävälle määrälle lenkkareita, monoja ja luistimia, naulakon ulkovaatteille sekä liinavaatekaapit. Yläkaapeissa on kodin huoltoon tarvittavia kamoja (lamppuja, paristoja, suodattimia...). Ovella on suihku koirien tassujen huuhteluun. Kun tullaan lenkiltä tai muuten urheilemasta, tulemme sisään kuraeteisen kautta. Vieraat käyttävät pääovea, jolloin sen eteinen on aina siisti.
Vierailija kirjoitti:
Säilyttääkö viime vuosina rakentaneet jotenkin erilaisia asioita kodinhoitohuoneessa kuin me muut?
Kohta se selviää :)
Siivouskaappi, liinavaatekaappi, kaappi jossa vessapaperit, keräyspaperit, pullot, työkaluja ja muita kodin pientarvikkeita. Kukkamullat ja purkit. Höyry ja tekstiilipesuri, imurin letku. Pyykkitorni ja varaaja. Silityslauta integroituna kaaapistoon. Työtaso ja pyykkikorit.
- pyykkikone ja kuivausrumpu
- pesuaineet
- lääkekaappi
- siivousvälineet (komerossa)
- pyyhkeet
- lapsen vaatteita, perua ajalta, kun hän oli vauva ja kodinhoitohuoneessa oli hoito- ja vaipanvaihtopaikka
- lamppuja, pattereita, työkaluja
- kissan ruuat
Meillä on käytävämallinen kodinhoitohuone joista kulku ulos ja saunatiloihin. Jos nyt rakentaisin, tekisin juurikin tuollaisen kokonaan erillisen tilan tai ainakin eri mallisen.
Meillä on siellä lemmikkialligaattori.
Meillä on kodinhoitohuoneessa likapyykille kaappi. Tason alla on neljä isoa laatikkoa, ja allaskaappi niissä säilytämme pesuaineet , laudeliinat( pikkulapsikodissa en varmasti laittaisi noin matalalle pesuaineita, mutta meidän lapset ovat jo aikuisia), kynttilät, ulkotulet yms, allaskaapissa ei ole mitään tällä hetkellä,
Khh:n ovensuun vieressä kurasyöppö kaakeloidussa altaassa, tämän päällä tangot joihin voi ripustaa kurahousut yms kuivumaan suihkuttamiseen jälkeen, kumpparit voi jättää syöppöön valumaan. Oven edessä oleva kurasyöppö olisi turha koska siitä vesi ja kura vaan leviää lattialle ja seinille.
Iso metalliallas grilliritilöiden pesuun, kukkamultien vaihtamiseen yms. Kaapit joissa pesuaineet, sisäkasvien ylimääräiset ruukut, mullat, grillivehkeet, hiilet, mun ompelutarvikkeet ja tilkut. (Ompelukone on aulassa).
Sidetarpeita ja harvemmin tarvittuja löäkkeitä sekä apteekkiin palautettava vanhentuneet lääkkeet.
Pesutorni.
2m avohyllyjä koko seinän korkeudelta urheiluvälineille ja päivittäisille käyttövaatteille. Tästä on helppo lastenkin valita vaatteet tai napata oikean urheilulajin valmiiksi pakattu kassi mukaan. Väärän kauden vaatteet kuten tällähetkellä shortsit ja lyhythihaiset paidat säilytetään makuuhuoneiden kaapeissa.
Pyyhkeet, rätit, moppausvälineet (imuri siivouskomerossa eri paikassa).
Polttopuut ja sytykkeet saunaa varten. Jauhesammutin.
Kirpparille menevät / tulevat lasten vaatteet ja kasvajaa odottavat isosisaruksen vaatteet kestokasseissa.
Tilaa pyykinkuivatukselle, tätä saisi olla vielä enemmänkin kuin yksi teline + seinäteline sen päällä. Silitysrauta ja lauta. Puhtaan ja likaisen pyykin korit.
Joitakin miehen työkaluja ylimmillä avohyllyillä.
Golf-, tennis- ja muut mailat. Sukset ja laudat. Kuulemma niitä ei voi säilyttää autotallissa koska siellä niihin tarttuisi haju??? Yrittänyt tuoda kilpapyöränsäkin sinne! :(
Meillä kodinhoitohuoneesta käynti ulos (yksi kolmesta uloskäynnistä).
Muuten siivouskaappi, pyykinpesukone, kaappitilaa, pesuallas. Kaapeissa säilytetään mm sesonkikoristeet, pyyhkeet, lääkekaappi yhden kaapin sisällä, hehkulamppoja, pattereita, työkalupakki, yksi epämääräinen kaappi kaikkea sälää (lahjapapereita, sohvatyynynpäällisiä yms).
Säilyttääkö viime vuosina rakentaneet jotenkin erilaisia asioita kodinhoitohuoneessa kuin me muut?