Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Olen alkanut pelätä asioita, jotka ovat epätodennäköisiä, mutta täysin toteutettavissa olevia uhkia.
28.10.2019 |
Pelkään, että joku hullu tulee kauppakeskukseen räjäyttämään itsensä johonkin liikkeeseen niin, että kaikki liikkeessä olevat ihmiset kuolevat.
Pelkään, että joku hullu tulee bensakanistereiden kanssa työpaikalleni, valelee bensat ympäri taloa ulkona, sytyttää ja lähtee pois. Talo roihahtaa joka puolelta tuleen ja ulos on vaikea päästä.
Pelkään, että bussikuski saa päähänsä ajaa bussin alas joltain jyrkänteeltä, kun olen kyydissä.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Tuohonhan terroristit juuri pyrkivät: he haluavat saada ihmiset pelkäämään.
Olen samanluonteinen kuin sinä, jatkuvasti kehittelemässä uhkakuvia. Kuvittelen mielessäni, että vastaan tuleva rekka suistuu omalle kaistalleni tai autooni tulee vika ja ajan sillankaiteen läpi jorpakkoon. Pelkään tulipaloa, ryöstöä, pahoinpitelyä tai sitä, että rakennus romahtaa niskaan (etenkin talvisin kun katoilla on paljon lunta). Itse asun niin korvessa, että terroriteon uhka täällä on minimaalinen, mutta kyllä suuremmissa kaupungeissa liikkuessa sekin vaihtoehto tulee nykyään mieleen.
Ovatko nämä sinulla vain ajatuksia, joiden olemassaolon voit todeta ja sen jälkeen naurahtaa ja siirtää ne syrjään? Vai rajoittavatko pelot elämääsi? Valvotko niiden vuoksi öitäsi? Jätätkö asioita tekemättä pelon vuoksi? Siinä tapauksessa pelkoa kannattaa työstää toisten ihmisten, kuten läheisten tai ammattiauttajan kanssa.