Miksi vaatekauppojen myyjät ovat niin ylipirteitä?
Monessa (varsinkin nuorille suunnatussa) liikkeessä asiakas tietää jo etukäteen, mitä repliikkejä myyjältä TAAS kuuluu. Mikä ihme pakkotyyli tämä oikein on? Miksi myyjien käsketään puhua asiakkaille niin ylipirteästi, lässyttävästi ja muka-avualiaasti?
Kauppaan tullessa:
"No moikka! Hei olisko sua jotenkin voinut autella?"
(ei kiitos, katselen vain)
"Hei sano vaan jos voin jotenkin autella!"
(joo)
"Hei huomasitko että nää on tässä puoleen hintaan"
(okei)
Kassalle tullessa:
"No niin, sellaisiako löytyi! Hei mahtavaa!"
"Hei olikos sulla meidän jäsenyyttä? Puhelinnumerolla löytyy!"
Joo, 123345
"No niin, Pirkkohan täältä löytyi! Hei kiva juttu!"
Jos itse perustaisin vaatekaupan, niin KIELTÄISIN tällaisen puhetyylin ja sanoisin että olkaa pliis aitoja ihmisiä ja kuulostelkaa asiakasta...
Kommentit (18)
Sitten kun kysyt tiukan kysymyksen, esim. missä joku on valmistettu tai mitkä on kys. materiaalin ominaisuudet, menee pakka ihan sekaisin.
Vaatekaupan myyjät eivät osaa enää ottaa maksua. Palkka on pieni ja sillä täytyy palvella ylipirteästi ja samalla tuottaa isoa hävikkiä, kun kassan läpi kulkee joka päivä enemmän ilmaiseksi, kuin mitä on halvalla töihin saadun myyjän päiväpalkka on! Kannattaisiko maksaa työstä enemmän, kun on varaa menettää jo tällä toiminnalla, niin mieluummin sitten suuremmat palkat ja enemmän ostovoimaa itse työtä tekeville? Kannattaisiko unohtaa tekopirteys, kun myyjät eivät osaa laskea samaan aikaan oikein ja lukea edes kaikkia viivakoodeja, ilmaiseksi antavat osan tuotteista?
Mun mielestä on kivaa kun tervehditään ja ollaan iloisia. Tosin kyllähän sen huomaa, että samat litaniat aina - eli ei nyt ihan suoraan sydämestä tule :D - mutta mieluummin iloinen naama kuin sellainen "olenvaantöissätäällä"-ilme ja puhetapa.
COS-liikkeessä myös aina kehutaan (itse huomasin tämän ruotsalaisen palvelukulttuurin ekana juuri COSissa), että tää on kyllä tosi upee malli / löysitpä tosi nätin mekon / sopiikin niin hyvin just tää väri sulle.... ihan joka kerta. Mutta mikäs siinä, ei se pahaltakaan tunnu.
Ne haluaa antaa kuvan, että sinua tarkkaillaan, jottet pöllisi mitään.
Suomalaiset ei tykkää mistään ylipirteydestä. Ei huvita mennä tiettyihin vaatekauppoihin kun heille jossain myymälän koulutuksessa opetetaan tietyt ärsyttävät tekopirteys maneerit.
Käypä kokeilemassa meininkiä amerikkalaisessa vaatekaupassa :D
Joo, monissa kaupoissa on palvelun sijalle tullut tekopirteä ahdistelu. Silläkö asiakkaita estetään valumasta nettikauppoihin tekemään ostoksiaan.
Täsä syy miksi en shoppaile enää. Nää myyjät saa mut ulos kaupasta alta yksikön. Ne ei jätä rauhassa, eikä voi edes kiertää kattomassa valikoima kun myyjä kokoajan pälättämässä. Nyt voi ostaa nää housut 3 paria 2 hintaan.
Kappahlin myyjä lähes PAKOTTI ostaa 3 koko liian pienet housut, suutuin hänelle ja sanoin että NE MAHDU, varsinkin kun olen itsekkin valmistunut ompelijaksi. Hän ei uskonut. Kuin papukaija vain toitotti että kyllä pitää olla tiukat, 2 koko pienemmät.
Jos olen koko 40 niin 34-36 EI MAHDU!!!
Vierailija kirjoitti:
Käypä kokeilemassa meininkiä amerikkalaisessa vaatekaupassa :D
Amerika on toisella puolella maailmaa, kaukana Suomesta, täysin eri kulttuuri ja tavat. Siellä sen sietää mutta ei täällä.
Vierailija kirjoitti:
Sitten kun kysyt tiukan kysymyksen, esim. missä joku on valmistettu tai mitkä on kys. materiaalin ominaisuudet, menee pakka ihan sekaisin.
Joo, huomattu! Se pirteys muuttuu aggressiivisuudeksi kun kysyy, että onko teillä neuletta jossa ei ole akryylia.
Ilmeisesti ne myyjät kiehuvat sisäisesti koko ajan.
Vierailija kirjoitti:
Käypä kokeilemassa meininkiä amerikkalaisessa vaatekaupassa :D
Olen asunut Jenkeissä, ja siellä se asiakaspalvelu oikeasti osataan. Suomalaisessa on aina tietty passiivis-aggressiivisuus kun hän esittää pirteää.
Ne ovat niitä asioita, jotka eivät muutu parissa sukupolvessa. Toki nykynuoriso on parempaa asiakaspalvelussa kuin aiemmat sukupolvet. Urheilukaupassa esimerkiksi valitsen aina nuoren myyjän.
Ei minua sellainen häiritse lainkaan. Mielestäni myyjän kuuluu olla pirteä. Lisäksi todennäköisesti ne pirteimmät tapaukset palkataan myyjiksi niistä hakijoista. Sellainen pirteä ja puheliaskin myyjä on mukavampi kuin joku synkkä töitä vieroksuva hapannaama. Jää kiva olo, kun myyjä on mukava, toki hänen kannattaa kuulostella sitä asiakastakin ja olla vähän passiivisempi, jos asiakas haluaa tutkailla vaatteita itsekseen.
Mä tekeydyn venäläiseksi, saan aina olla rauhassa😊
Tosin onhan nykyisin paljon venäjää puhuvia myyjiäkin.
En ole nähnyt ylipirteitä myyjiä. Minut myös jätetään rauhaan, kun sanon että en tarvitse apua, kiitos!
En nyt viitsi tässä leimata mitään kauppaketjuja, mutta kun miettii lähintä kauppakeskusta niin kyllähän sieltä pystyisi nimeämään heti 3-4 pahinta tekopirteysmyymälää :D
Osa kaupoista taas on hyvinkin asiallisia eivätkä tuputa
Ei ole myyjien oma "vika" että on näin. Käskyt tulevat ylhäältä ja josset ole ylipirteä ahdistelija niin et ole hyvä työntekijä. Itse en asiakkaana tykkää tästä tungettelevasta tyylistä, mutta olen itse myyjänä joutunut sitä harjoittamaan haluamattani. Tosiaan etenkään Suomeen ei mielestäni sovi tällainen tyyli, mutta minkäs teet kun pomot käskee ka tulosta on tehtävä
Ihan sama mikä kauppa on kyseessä mutta kun tarvitset apua niin et saa. Jos et tarvitse apua niin saat.
En mä ainakaan ole, mulla aina naama norsun v.tulla....älkäääkä vaan siitä valittako, stana!