Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksei uutistoimittajat osaa nykyään enää kirjoittaa? Nimetkin väärin.

Vierailija
11.10.2019 |

https://yle.fi/uutiset/3-11015138

"Amazonasin" ? "Nadia Muradi"? Se on Nadia Murad. Luulisi toimittajan tarkistavan nimet. -tu!

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
11.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nykyään toimittajaksi tuntuu pääsevän "kirjekurssilla". Tuollaisia virheitä näkyy jatkuvasti. Puhumattakaan niistä kevyemmistä uutisista ja artikkeleista, jotka on vaan suoraan käännetty jostain muusta julkaisusta.

Vierailija
2/5 |
11.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten niin "enää?" Ainahan tuollaisia virheitä on tehty, sen näkee mm. Hesarin aikakoneessa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
14.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kysyisin enemminkin miksei uutistoimittajat osaa enää pukeutua. Järkyttävän mummomaisesti pukeutuu esim. toi Piia Pasanen välillä, kaiken laista ankeaa kauhtanaa iskee välillä päälleen. Etenkin se loskaisen värinen karhea takki aivan järkyttävä.

Vierailija
4/5 |
14.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiire on toimittajillakin, henkilökuntaa vähennetty jo vuosia eikä oikolukijoita enää toimituksissa ole. Enemmän ärsyttävät ihan selvät asiavirheet ja käsitteiden sekoittaminen. Virheitä vilisee iltapäivälehdissä, HS ja YLE ovat tasokkaampia. Ihan kauhistuttaa, kun suurin osa nuorista lukee nykyisin vain lööppejä ja klikkailevat sensaatiojuttuja. Syvällisempiin artikkeleihin tai dokumentteihin ei jakseta keskittyä.

Vierailija
5/5 |
14.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eniten ärsyttää kun yhdyssanatkin on väärin usein. Ihan perusasiat menee väärin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yhdeksän kaksi