Paino putosi hùrjat 2kg viikossa, syönkö liian vähän?
Aloin laihduttaa kun painoa kertynyt 15kg ylimääräistä. Nyt viikon ollu ilman herkkuja ja laskenut kaloreita. Paino pudonnut viikon aikana 2kg, miten voi olla noin hurja pudotus. Nyt kalori vaje 500kaloria. Onko lähtenyt nestettä ja siksi paino pudonnu noin paljon? Vai pitäisikö syödä vähän enemmän?
Kommentit (8)
Sama se on minulla, vaikka ylipainoa ei edes ole paljoa. Kun jättää turhat hiilarit pois, paino putoaa yleensä juuri sen pari kiloa viikossa.
Nestettä. Sitä voi lähteä 2-4 kg riippuen alkupainosta ja nesteen määrästä alussa, ihan vaan sillä että syö hiilihydraatteja vähemmän kuin tavallisesti. Tämä ei ole laihtumista eikä tarkoita että syö liian vähän.
Bulli tais sanoo jossain jaksossa että tuon verran lähtee jo aamupskalla.
Nestettä lähtee parissa päivässäkin tuon verran kun vähentää herkkuja, suurin osa herkuista kun koostuu aineista jotka säilöö nestettä elimistön kudoksiin.
500kcal vaje kuulostaa hyvältä pitkällä tähtäimellä, paremmissa elämäntavoissa on helpompi pysyä kun muutos ei ole liian suuri.
Itsellä paino nousi 78 kilosta 83 kiloon parissa viikossa kun vähän hölläsin ja aloin syömään sipsejä, juomaan viiniä jne.
Viisi kiloa poistui parin viikon jälkeen kun söin taas pelkkää normaalia kotiruokaa.
Jotta tuo määrä kertyisi rasvana elimistöön, tulisi syödä parissa viikossa 38,500kcal yli kulutuksen jokaikinen päivä. Siinä saisi jo urakoida ja lappamalla lappaa suklaata suuhun.
Nestepainoa sitoutuu kehoon valtavasti, neljä grammaa jokaista yhtä nettohiilihydraattigrammaa kohden.
Pahoittelen, siis 38,500kcal parissa viikossa, ei joka päivä.
Eli pitäisi ylittää joka päivä normaali energiankulutus 2750 kilokalorilla.
Vierailija kirjoitti:
Pahoittelen, siis 38,500kcal parissa viikossa, ei joka päivä.
Eli pitäisi ylittää joka päivä normaali energiankulutus 2750 kilokalorilla.
Pahus. Toi eka versio olis kuulostanut paremmalta laihdutuksen kannalta ;)
Viikko ei merkitse yhtään mitään. 2 kiloa viikossa voi merkitä vaihtelua suolen sisällössä ja nestetasapainossa.