Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mistä tunnistaa tytön adhd?

Vierailija
06.09.2019 |

Epäilen että miehen 7v ekaluokkalaisella tyttärellä adhd. Oltiin eilen uimassa ja katselin, miten muut lapset uimahallissa toimivat. Suht rauhallisesti ilman jatkuvaa huutoa. Tämä tyttö hyppi villinä altaaseen ja huusi ja kiljui jatkuvasti ilman syytä. Kasteli isää vaikka käski lopettaa.

Kotona huutaa jatkuvasti kaiken ja tekee omituisia äännähdyksiä. Ei pysty keskittymään lainkaan yhteen asiaan kerrallaan. Keskustelu aivan mahdotonta. Keskeyttää heti jos aikuiset juttelevat keskenään. Syödessä jatkuva liikehdintä ja leikkiminen. Isä ei tosin kiellä mitään. Jopa läksyjen lukeminen oli aivan mahdotonta. Arvaili vain mitä missäkin luki, eikä läksyjen lukemisesta näin ollen tullut mitään. Ei osaa lukea eikä kirjoittaa mikä ei tosin ole ihmeellistä vasta ensimmäisen luokan aloittaneelle.

Tuo jatkuva huutaminen ja äänähdykset saavat kyllä hermon partaalle. Ei siis raivoa mutta huudahtelee jatkuvasti ja on todella levoton. Kavereita ei ole lainkaan koulun ulkopuolella, eikä sisaruksia. Näki väkisin naapurin pojan huonetta katsomaan, eikä poika enää halua edes leikkiä hänen kanssaan. Nukkuu edelleen 7v isän kanssa sängyssä, ja putoilee sängyltä usein patjalle.

Onko tässä vika kasvatuksessa vai voiko tuo olla adhd-käytöstä? Viimeistään varmaan nyt koulussa tulee esille, jos ei pysty keskittymään koulutehtäviin lainkaan?

Ollut kuulemma pienestä asti hyvin vilkas ja villi ja uhma oli todella vaikea. Vanhemmat ovat eronneet 2,5v sitten.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla