Prinssi Williamin kaljuus
Miten on mahdollista että prinssi William ja harry ovat perineet niin erityyppiset hiukset? Eikö kaljuus periydy aina äidin puolelta? Oliko Dianan isä kalju vanhana?
Kommentit (13)
Ihmisen perimä on hiukan monimutkaisempi asia kuin AP arvelee. Muuten en ota kantaa.
Kaljuus ei periydy erityisesti äidin puolelta vaan monien tekijöiden yhteissummana. Williamin ja Harryn kaljuudessa ei ole suurta eroa jos ottaa huomioon, että toinen on useita vuosia nuorempi ja heillä on erilaiset kampaukset - toisin sanoen, Harryllä paistaa päälaki myös aika vahvasti.
Dianan isä John Spencer oli kyllä myös aika kalju, muttei yhtä kalju kuin Windsorit(charles, william ja khta harrykin)
No ero niillä on? Eri värinen tukka ja hiuslaatu, mutta kohta kumpikin yhtä kaljuja.
Onko niin, että mikäli äidin isän suvussa on miehiltä pojille periytynyttä kaljuutta, se ei periydy silloin äidiltä pojalle? Vaikeasti selitetty
Mun pojilla on samanlainen kaljuuntuminen käynnissä kuin isällään ja hänen isällään.
Omalla isälläni ja hänen isällään pysyivät karvat päässä. Ja äitini veljillä ja isällä.
Joten siitä Harryn syntyperästä jauhaminen voidaan kyllä päättää heti alkuunsa. Sehän se ap:n todellinen ongelma ilmeisesti on.
Pitää hänenkin käyttää hattuja ja lakkeja ettei nolo kalju paista kaikkialle.
Te jotka spekuloitte Harryn isästä, niin luuletekko todella, että Diana olisi synnyttänyt au-lapsen? Abortti tietysti kaikessa hiljaisuudessa.
Vierailija kirjoitti:
Onko niin, että mikäli äidin isän suvussa on miehiltä pojille periytynyttä kaljuutta, se ei periydy silloin äidiltä pojalle? Vaikeasti selitetty
Suunnilleen noin. Äidinisän kaljuuntumisen tuijottaminen on turhaa. Mutta veljen, enon tai serkun (joka on äidin siskon poika) kaljuntuumisesta voi tutkia millaisia äidiltä periytyviä kaljuusgeenejä on.
Varhain kehittyvät miehekkäät tapaukset kaljuuntuvat yleensä nuorena. Harry alkoi kukoistaa vasta 25+ kun William rupsahti samassa iässä oltuaan sitä ennen könsikäs.
Kyllä mun miehellä on samanlainen kalju kuin isällään. Mistä tuollainen tieto, että kalju periytyy vain äidin puolelta!?