Onko mitään eroa hellujen, lestojen ja jehovojen välillä?
En vaan oikeasti tiedä noista mitään. Valtiokirkkokaan ei jaksanu juurikaan kiinnostaa sillai hnekkohtaisella tasolla.
Noi kultit menee multa siten usein sekaisin.
Kommentit (8)
On. Tutki tietoa vaikka kyseisten lahkojen sivuilta jos kiinnostaa, äläkä kysele typeriä vauvapalstalla. (Ei sillä, typeryksethän tänne pääosin kirjoittelee)
Jehovo, lempeä eläin trooppisilla seuduilla.
Tuuhea turkki, nukkuu mielellään puissa ja pitää hedelmistä ja pähkinöistä.
Aivovammaisten lahkoja ja kultteja joissa lähinnä taloudellisesti hyväksikäytetään niitä henkisiä orjia jotka näihin liittyvät.
Jokainen ajatteleva nuori joka kynnelle kykenee, pakenee näistä aivopesulaitoksista. "Rakastava" yhteisö luonnollisesti kostaa siten että joissain tapauksissa ei kukaan suvusta saa enää olla yhteydessä tähän lähtijään.
Jossain asioissa niillä on eroja mutta muuten ne on aika samanlaisia suvaitsemattomia lahkoja ja ne ei saa tehdä sitä eikä tätä eikä saisi muutkaan sitten syyllistetään
Vierailija kirjoitti:
Aivovammaisten lahkoja ja kultteja joissa lähinnä taloudellisesti hyväksikäytetään niitä henkisiä orjia jotka näihin liittyvät.
Jokainen ajatteleva nuori joka kynnelle kykenee, pakenee näistä aivopesulaitoksista. "Rakastava" yhteisö luonnollisesti kostaa siten että joissain tapauksissa ei kukaan suvusta saa enää olla yhteydessä tähän lähtijään.
AP tässä, juuri noin olenkin niistä funtinu jolloin mieleen onkin jääny just se että jos niissä on joku ero niin se on varsin mitätön eikä kukaan ulkopuolinen kykene sitä huomaamaan.
Mallia S@atanan palvoja vrt S@tanisti. Hirveää huutoa jos laittaa yhteysmerkit noiden välille mutta kun ei vaan oikeasti eroa toisistaan mitenkään.
Jehovilla seurakunnasta eroaminen tarkoittaa yleensä aina eristämistä yhteisöstä. Myös vanhempiin, sisaruksiin ja sukulaisiin välit katkeavat.
Muilla ei ole ihan noin jyrkkä kanta.
Tietokone on nykyaikaa ja sitä kannattaa käyttää hyväksi kaikessa tiedonhankinnassa nykyisin. Jos tieto jostain kiinnostaa, niin etsi se tieto täältä netistä ihan sillä sen omalla sanallaan tai nimellään äläkä kysele sitä vauvapalstalta .
Lestadiolaisuus on luterilaisen kirkon sisällä toimiva herätysliike.
Helluntailaiset ja JTt on.oma uskontokunta.
Ja eroja on vaikka millä mitalla
Kannattaa googlata niin sivistyt vähän.