Linkedin, yhteyden poistaminen?
Liityin linkediniin jälkijunassa ollessani työtön äitiysloman jälkeen. Töissä ollessa sain kutsuja työsähköpostiin.
Nyt äitiysloman loputtua aikaa oli kulunut kauan ja monen työtutun nimet oli unohtunut ja osaa en kehdannut enää edes pyytää yhteydeksi. Linkedin ehdotti minulle muutamia tuttuja, joita tiesin facebookin kautta ja menin klikkaamaan heiltä yhteyspyynnön hetken mielijohteesta. Tajusin kuitenkin, että vaikka olemme olleet joskus samassa firmassa, emme ikinä varsinaisesti olleet kollegoita.
Kehtaako tällaista yhteyttä poistaa? Minulla muut on ns. laadukkaista yhteyksiä, koska ovat esimiehiä ja kollegoita joiden kanssa olen tehnyt töitä ja joista voisin tarvittaessa jotakin kertoa.
Minulla on yhteyksiä vähän ja haluaisin pitää sen näissä yhteyksissä jotka tiedän, enkä laajentaa yhteyksiä kaikkiin kavereihin ja tuttuihin joidenka työtavoista ei ole mitään tietoa.
Mitä mieltä olette, onko noloa poistaa joku ns. harhaklikkaus? facebookissa heillä on mielenkiintoisia juttuja, mutta facebook ja linkedin ovat ihan eri tarkoituksiin.
Kommentit (6)
Vierailija kirjoitti:
Ei se nyt noin vakavaa ole. Monet pyytää vaikka lasten kavereiden vanhempia joita eivät tunne lainkaan työyhteyksissä.
Ei kai, mutta eikös linkedin menetä merkityksensä, jos siellä kaikki mahdolliset kummin kaimat.
Minulla on alle 50 työtuttua siellä ja se on ihan ok, koska ei se mielestäni mikään kaverisivusto ole.
Monien mielestä laaja verkosto on hyvä, ja ainakin itse ihmettelisin jos jollain ei ole kuin muutama kymmenen kontaktia linkedinissä. Olet ehkä huomannut että avoin verkostoituminen tuntemattomienkin kanssa on linkkarissa ihan normaalia? Sisältöäkin tulee toisella lailla kun on paljon kontakteja, erityisesti jos edustavat itseä kiinnostavia aiheita.
Eli en kyllä itse menisi poistamaan kontakteja muuta kuin siinä tapauksessa että heiltä tulee asiattomia viestejä.
Mitä ihmettä, eihän se kontaktilista ole mikään suosittelijalista tai edes kaverilista! Olet tainnut ymmärtää linkedinin merkityksen ihan väärin. Esim itselläni on kontakteina satoja ihmisiä jotka ovat samalla alalla mutta joita en ole koskaan tavannut.
En näe mitään järkeä siinä, jos joku arvioi henkilöä kontaktien määrän pohjalta. Mielestäni vähät kontaktit osoittavat sen ettei pyydetä ketä tahansa sinne ja paljon kontakteja kertoo taas jostakin muusta. Ei kumpikaan ole sen huonompi strategia.
Esimiesten kaveri haluaa olla kaikki... ja rikkaiden.
Ei se nyt noin vakavaa ole. Monet pyytää vaikka lasten kavereiden vanhempia joita eivät tunne lainkaan työyhteyksissä.