Millainen perhe lähtee ulos kolmen hengen kesken ja paukauttaa ovea yhdeksän kertaa?
Rivitalon toisessa päässä asuva perhe paukuttaa ovia lähtiessään. Ei siinä mitään, niin me muutkin. Mutta kun kolme henkeä lähtee autolle, ovi paukahtaa yhdeksän kertaa niin että se kuuluu läpi talon ja juomalasit helisevät naapureiden hyllyssä. Ovatko he huonomuistisia vai neurootikkoja vai kuulevatko naapuriasuntojen ihmiset kaiken kolmena?
Kommentit (14)
WT:t pitävät mahdollisimman paljon melua ja möykkää jotta varmasti kaikki kilometrin säteellä olevat tietävät heidän olevan olemassa. Lajin erikoisominaisuus.
Erikoispiirteenä lajin naaraat kailottavat toisen wt-naaraan nimeä erittäin kovalla bassobaritonin karjaisulla niin kauan kunnes tämä vastaa "NO MITÄ??" tai "joo-o tullaan". Tiedemiehet ovat analysoineet tämän ääntelyn kantavuudeksi jopa 2300 metriä.
Ilmeisen unohtelevaista tai neuroottista väkeä, jonka pitää hakea vielä yks juttu ja tarkistaa, onko kahvinkeitin varmasti pois päältä. Ja ai niin, tupakat jäi.
Korjaantuu sillä kun keksii itselle jotain muuta ajankulua, eikä pidä naapureita tuttavina, joiden tekemisistä tulisi olla kuulolla.
Hyvä varmistaa, että ovi varmasti meni kiinni ja lukkoon 👍
Millainen ihminen laskee naapurin oven paukuttelut ja kyttää, montako ihmistä lähtee samalla kerralla?
Vierailija kirjoitti:
Taikauskoisia.
Ahaa, kiinnostavaa! Millä tavoin? Voinko minäkin lisätä onneni todennäköisyyksiä ja epäonneni epätodennäköisyyksiä ulko-ovea ryskyttämällä?
yst terv Ap
Vierailija kirjoitti:
Korjaantuu sillä kun keksii itselle jotain muuta ajankulua, eikä pidä naapureita tuttavina, joiden tekemisistä tulisi olla kuulolla.
Kiitos neuvosta! On itsellä ja perheellämme ihan kovin ajankulua. Sen vaan keskeyttää välillä tuo juomalasien helinä ja ovien ryskytys.
Vierailija kirjoitti:
Huonosti toimiva lukko ovessa?
Heille on tehty tiettäväksi taloyhtiön kokouksessa selkeästi artikuloiden, että jos ulko-oven lukko ei toimi hyvin, sen voi korjauttaa taloyhtiön kustannuksella. Ei vaikutusta. (lisään varmuuden vuoksi että kyseinen taloyhtiökokoukseen osallistuja on suomalainen, jottei tule vääriä käsityksiä)
Vierailija kirjoitti:
Millainen ihminen laskee naapurin oven paukuttelut ja kyttää, montako ihmistä lähtee samalla kerralla?
Tällainen, joka arvostaa oman perheensä rauhaa ja keskinäistä huomioivaa ystävällistä käytöstä kuten muutkin naapurimme. En kyttää mutta kun rauhallisessa taloyhtiössämme kuuluu kovia ääniä, tulee tarve tarkistaa mistä on kyse.
Kokeilkaa antaa kolme varoitusta. Luulisi että jossain vaiheessa prosessia joku perheestä havaitsee että on tosi kyseessä. On yllättävää miten käsitys kohteliaasta käytöksestä on muuttunut viimeisen kymmenen vuoden mittaan. Ei tarvitse ajatella mitään muuta kuin minua ja minun sometapahtumiani kun asunnosta poistutaan.
terveisin
isännöitsijä
Sekopäät.