En pystynyt käymään autokoulun 2-vaihetta (nyk. riskientunnistaminen) ajoissa ja kortti vanheni, mitä nyt?
Eli siis suoritin ajokortin ja ajelin sen reilun puolitoista vuotta, kunnes tuli viimeiset hetket suorittaa 2-vaihe/riskientunnistamiskoulutus, ja olin silloin erittäin huonossa taloudellisessa tilanteessa, eikä rahani riittäneet tähän lystiin. Tästä on jo jokunen hetki, enkä ole nyt tarvinnutkaan autoa hetkeen; asun kaupunkialueella ja pääsen helposti kulkemaan julkisilla.
Nyt olisi kuitenkin mahdollisuus muuttaa töiden perässä toiselle paikkakunnalle, jonne tarvitsisin ajokortin työmatkaa varten. Osaako joku sanoa mitä minun pitää nyt tehdä, suorittaa koko autokoulu uudelleen, vai riittääkö osa koulutuksesta? Huomenna varmasti soittelen autokouluihin ja kyselen, mutta ajattelin alustavasti täältä udella :)
Kommentit (9)
Vierailija kirjoitti:
Aikoinaan sai poliisilaitokselta haettua lisäaikaa. En tiedä saako enää ja onnistuisiko se jos aika on jo ummessa.
Tuskin, kun kortti on jo vanhentunut :)
Ja ennen kuin jälkiviisaat tulevat nillittämään, kuinka olisi kannattanut olla ajoissa blaablaablaa; Säästin ajokorttiin kauan omia rahojani, ja toisen vaiheen kolkutellessa oveen käytin viimeiset rahani mielummin tarvitsemiini lääkkeisiin kun ajokorttiin, jota en sillä hetkellä edes tarvinnut :)
Ennen muinoin riitti, että uusi inssiajon ja jatkoi sitten siitä. Poliisiasemalla piti käydä.
Minulle sanottiin, että pitäisi käydä uudestaan autokoulu jos vielä kortin haluan. Kakkosvaihe jäi siis käymättä.
Käsittääkseni kortti pitää hankkia alusta asti uudelleen. Nykyisen lain mukaan se voi onnistua jopa kohtuullisen edullisesti (verrattuna aiempaan), koska ajotunteja ei tarvita montaa. Tai sitten jos saa jonkun tutun yksityiseksi opettajaksi, niin vielä halvemmalla.
Sama kävi itselle. Uudelleen vaan autokouluun kertaamaan. Minun piti ajella muutama tunti sekä suorittaa kokeet uudelleen. Teoriaa ei tarvinnut istua, mutta koe piti tehdä kirjallinen + ajo. Sitten taas kakkosvaihetta odottamaan. Tämä oli muutama vuosi sitten.
Soita autokouluun ja kysy miten nykykäytäntö. Halvempi joka tapauksessa pitäisi nytkin olla kuin kokonaan uudelleen kortin ajaminen, kun taidot ja tiedot on kertaalleen näyttänyt.
Mulla jäi myös suorittamatta ja kortti meni vanhaksi n. 2 vuotta sitten. Pari kuukautta sitten ei vaatinut kuin tuon riskientunnistuskoulutuksen, eli 2 ajotuntia ja 2 teoriaa ja sain takaisin voimaan. Ajovarman asiakaspalveluun soittamalla saat tiedon, vaatiiko sinulta mahdollisesti inssiä tmv. uudestaan kun tarkistavat juuri sinun tietosi :)
Vierailija kirjoitti:
Mulla jäi myös suorittamatta ja kortti meni vanhaksi n. 2 vuotta sitten. Pari kuukautta sitten ei vaatinut kuin tuon riskientunnistuskoulutuksen, eli 2 ajotuntia ja 2 teoriaa ja sain takaisin voimaan. Ajovarman asiakaspalveluun soittamalla saat tiedon, vaatiiko sinulta mahdollisesti inssiä tmv. uudestaan kun tarkistavat juuri sinun tietosi :)
Saatoin muistaa väärin tuntien määrän, mutta kuitenkin pelkkä riskientunnistus riitti siis!
- sama
Mulla meni kanssa tuo 2 vuotta vuos sitten keväällä umpeen, kesällä suoritin sitten vaan ton riskikoulutuksen (pari etäteoriaa, yks ajotunti) ja sain kortin takas. Ei siis tarvii käydä inssiä tai teoriakoetta toista kertaa!
Aikoinaan sai poliisilaitokselta haettua lisäaikaa. En tiedä saako enää ja onnistuisiko se jos aika on jo ummessa.