Rv 34, uskaltaako matkustaa?
Odotamme mieheni kanssa ensimmäisiä lapsiamme ja kaikki on tähän mennessä sujunut hyvin. Syyskuussa vietämme 5 vuotis hääpäiväämme ja olen silloin viikolla 34 raskaana. Olemme joka hääpäivä tähän mennessä tehneet pienen kahdenkeskisen reissun ja ajatus oli tehdä vielä tämäkin reissu, mutta nyt on alkanut mietityttää mihin vielä noilla viikoilla uskaltaa lähteä.
Ajattelin aluksi rentoa kylpyläviikonloppua Suomessa, mutta sitten aloin kyseenalaistamaan kuinka hyväksi niin lämmin vesi ja poreet ovat jo noin pitkällä raskautta (kun ei myöskään ole kokemusta siitä millaista on olla noin raskaana)
Asumme Helsingissä ja Tallinna sekä Tukholma alkavat olla hyvin tuttuja kaupunkeja. Suomessa olemme matkustaneet vähemmän, mutta kuitenkin sen verran, että isompien kaupunkien päänähtävyydet on melkeinpä käyty.
Pitääkö siis unohtaa tämän vuoden reissu vai löytyykö ideoita romanttisesta ja rennosta minilomasta? Oma pää lyö ihan tyhjää jo :)
Kommentit (17)
Odotatko kaksosia, kun viestissä sanot "ensimmäisiä lapsia" ? En uskaltaisi noilla viikoilla lähteä jos kaksosraskaus.
Kylpylä on ok. Voit uida kunnes limatulppa irtoaa. Älä mene laivalle. Sieltä hankala päästä sairaalaan, jos jotain sattuu.
Siis kaksosetko tulossa? Eri tilanne kuin yksösjuttu. Jos yksönen eikä supistele ennenaikaisesti, niin matkustaminen onnistuu kyllä. Itse en kyllä lähtisi Eurooppaa pitemmälle.
Ei oikeastaan voi tietää vielä. Neuvola vastaa sulle.
Suomen sisällä lähellä synnytyssairaaloita on turvallista matkustaa. Pitkä automatka ei hyvä juttu kuitenkaan.
Synnytin kaksoset raskausviikkojen ollessa 35+0. Suomessa. Vauvat olivat 10 päivää sairaalassa.
Virossa olen joutunut onnettomuuden takia sairaalahoitoon. En voi kauheasti suositella.
Pysy Suomessa.
Jos kaksoset niin ei voi matkustaa ulkomaille tai korpeen Suomessakaan noilla viikoilla. Luultavasti olet jo synnyttänyt tai 5 vaille.
Itse olen syntynyt rv 32 ja äidilläni oli ihan tavis raskaus. Omat lapseni ovat molemmat syntyneet melko tarkasti laskettuun aikaan. Esikoinen 2 päivää aikaisemmin ja kuopus päivää jälkeen.
Eivät taida lentoyhtiöt enää ottaa noilla viikoilla matkaan. Pysykää kotimaassa kohtuullisen välimatkan päässä synnytyssairaalasta.
Kylpylässä ei voi lillua jos kohdunsuu on vähänkin jo avautunut. Pöpöjä!
No huh, huh. Aika rohkeaa. Itse viettäisin hääpäiväni kotosalla tässä tilanteessa.
Odotamme tosiaan kaksosia ja olen kyllä ymmärtänyt että olen noilla viikoilla jo hyvin raskaana. Sitä on ehkä vaan vaikea vielä käsittää, kun olen tosiaan voinut hyvin koko raskauden ja voinut tehdä kaikkea mitä normaalistikin teen ilman ongelmia. Mutta vastaukset alkavat kyllä kuulostaa siltä että vietämme tämän hääpäivän kotona, emme halua ottaa kuitenkaan turhia riskejä.
Ap
En lähtisi minnekään matkalle tuossa tilanteessa. Juhlistaisin hääpäivää esim. ravintolassa tai tekisin kotona hyvää ruokaa. Kynttiläillallinen tmv.
En enää lähtisi noilla viikoilla. Matkustin rv 26 ja 29 lentäen. Eka matka meni hyvin, mutta tokalla meinasi yllättäen käydä tosi pahasti mulle ja vauvalle.
Oli aika haljua olla yläilmoissa ja miettiä et mitäköhän seuraavaksi kun sattumalta matkalla ollut hiprakkainen lääkäri yritti hoitaa tilannetta perusensiapupakin varassa. Onneksi pääsi sairaalaan Suomeen, mut oli hilkulla sekin.
Myöhemmin tutkin matkavakuutuksen ehtoja niin selvisi, et se tuskin olisi korvannut raskaudesta johtuvia komplikaatioita. Olisi voinut tulla kymmenien/satojen? tonnien lasku omaan käteen jos olisi jäänyt ulkomailla sairaalaan.
Ja oli siis yllätys, olin käynyt lääkärin tarkastuksessa ennen matkaa ja kaiken piti olla oikein hyvin.
Voittehan te mennä vaikka hotelliin omassa kaupungissanne, hyvä ravintola ja vaikka joku teatteri (tai leffa, niin ei mene niin paljon rahaa hukkaan, jos pitkään istuminen onkin vaikeaa).
Mutta lapset saattavat olla hyvinkin tulollaan tuossa vaiheessa.
Vierailija kirjoitti:
Odotatko kaksosia, kun viestissä sanot "ensimmäisiä lapsia" ? En uskaltaisi noilla viikoilla lähteä jos kaksosraskaus.
Tunnen kaksoset, jotka syntyivät noihin aikoihin sekä kaksikin aiemmin syntynyttä keskoslasta.
En tuossa vaiheessa lähtisi kuin kohtuullisen automatkan etäisyydelle synnytyspaikasta.
Synnytys voi käynnistyä milloin tahansa noilla viikoilla. Mulla syntyi 37+1 kaksoset. Samana aamuna lääkärintarkastuksessa ei ollut merkkiäkään, että synnytys olisi alkamssa. Tuttava synnytti samaan aikaan kaksoset viikolla 35. Hän oli tosin jo valmiiksi sairaalassa ollut jo viikon verran.
Jos tulee jotain yllättävää, niin on parempi olla oman sairaalan läheisyydessä tai ainakin Suomessa jonkun isomman sairaalan lähettyvillä.
Vierailija kirjoitti:
Odotamme tosiaan kaksosia ja olen kyllä ymmärtänyt että olen noilla viikoilla jo hyvin raskaana. Sitä on ehkä vaan vaikea vielä käsittää, kun olen tosiaan voinut hyvin koko raskauden ja voinut tehdä kaikkea mitä normaalistikin teen ilman ongelmia. Mutta vastaukset alkavat kyllä kuulostaa siltä että vietämme tämän hääpäivän kotona, emme halua ottaa kuitenkaan turhia riskejä.
Ap
Joo, kyllä, kun kaksoset tulossa. Ei nyt välttämättä tarvitse just kotona olla, voihan sitä mennä vaikka hotelliin ja hyvälle hotelliaamiaiselle. Kaksoset syntyvät keskimäärin 36-37 viikolla, mutta voi tulla aikaisemminkin.
E82I!!!@@