Työkaveri toi kultakalan lomahoitoon työpaikan kahvihuoneeseen - liian pieni akvaario?
Meidän kahvihuoneen sivupöydälle on ilmestynyt kultakala akvaariossa. Kuulemma yksi työkaveri toi kun on perheineen lomalla 25. elokuuta asti. Työkaverit ovat lupautuneet ruokkimaan kalaa.
En tiedä kaloista mitään mutta minusta sen akvaario on liian pieni! Suunnilleen sellainen A4 arkin kokoinen ja ehkä 20 senttiä korkea. Akvaariossa ei ole muuta kuin kala, siis ei mitään kasveja, ei piilopaikkoja tms.
Käy sääliksi kun siellä se kala vaan uiskentelee ympäri ympäri koko ajan. Pärjääkö kultakala yleensä noissa oloissa kuukauden? En ole varma onko kukaan lupautunut vaihtamaan vettäkään..
Kommentit (59)
Onhan tämä provo. Tiedät varsin hyvin ettei kukaan siirtele sen kokoista maljaa mihinkään jossa kultakala mahtuu asumaan.
Ei ole provo! Kuten sanottu en tiedä kaloista mitään. Nyt kävin katsomassa ja tilanne on pahempi kuin muistin. Se ei ole edes akvaario vaan sellainen kantolaatikko, jossa läpinäkyvät seinät. Ja pohja näyttää hiekkaiselta (en ole varma onko tarkoitus). Laitan pari valokuvaa kohta.
En edes tiedä onko tuo kultakala, sellaiselta se minusta näyttää.
Ketuttaa kun en haluaisi huonontaa välejä mutta on paha mieli kun ajattelen että kala kärsii.
No ainakin työpaikka ja työkaveri on hyvin tunnistettavissa.
Voisitte työporukalla ostaa kultakalalle kaverin, ettei yksin tarvitse uiskennella.
Ehkä sillä on kotona isompi saavi, jossa polskia ja sinne voisi mahtua se kaverikin.
Jokaista kultakalaa kohden pitäisi olla 100l vettä. Ja ei yksinään, se on parvikala.
Tässä juuri otetut kuvat: https://aijaa.com/J8GPxI
En tiedä tilanteesta sen tarkemmin, esim. onko tuolla paremmat olot silloin kun on työkaverin kotona; onko se ostettu/voitettu/saatu jostain juuri ennen lomaa, vai miksi se on täällä (työkaveri oli jo lähtenyt lomalle kun näin kalan ekaa kertaa keskiviikkona). Työkaverilla on pieni lapsi joten ehkä ovat saaneet kalan jostain eivätkä oikeasti käsitä että ei se voi noin asua.
En tiedä sitäkään onko tarkoitus että kala on täällä tosiaan koko loman ajan, vai onko se täällä vain työkaverin ulkomaan reissun ajan (mikä sekin kyllä voi kestää lähes koko loman).
En halua uskoa kenenkään pitävän kultakalaa tuollaisessa purkissa. sen on pakko olla taistelukala.
Kultakalalle minimi on 300 litraa, eikä sen kuulu elää yksin. Ehkä se on taistelukala? Hyvin komean näköinen mutta pärjää pienemmässä altaassa ainakin tilapäisesti.
Kuvassa on kultakala.
Eläinsuojeluilmoituksen paikka!
Kultakala tarvitsee monta sataa litraa olevan akvaarion ja lisöksi paljon hiekkaa tongittavaksi.
Okei, eli voisi olla mahdollista että se on sellainen kala joka pärjää tuollaisessa altaassa jonkin aikaa? En tosiaan tiedä sen lajia. Oletin että kultakala kun se tuollainen oranssi, mutta tosiaan kalat on ihan tuntematon lemmikkilaji minulle.
Ota kalasta parempi kuva. Näyttää kultakalalta, joka tarvii sen 400l.
Näyttää kyllä kultakalalle, mutta kuolee kyllä tuossa boksissa ilman suodatinta tuossa ajassa.
Vierailija kirjoitti:
Kuvassa on kultakala.
Eläinsuojeluilmoituksen paikka!
Kultakala tarvitsee monta sataa litraa olevan akvaarion ja lisöksi paljon hiekkaa tongittavaksi.
Voihan paska. :-( Eläinsuojeluilmoitusta en kykene tekemään vaikka pitäisi, tiedän, jos eläin kärsii. Mutta se tuntuu mahdottomalta ajatukselta kun sitten välit menee täällä ihan kokonaan.
Nyt eläinsuojeluilmoitus ja kala kunnon kotiin! Tuolta puuttuu elintila, virikkeet, suodatin ja lämpö. 😡 Tuo on rääkkäystä.
Nauraisin jos ei itkettäisi,kala ei mitenkään selviä tuollaisissa olosuhteissa viikkoakaan saati kuukautta
Ai kauhea! Kala kuolee tohon kuukaudessa, ei suodatinta ei mitään. Vesi kuumaa ja paskaista. Tuo tarvtsee sen 300-400 litraa VIILEÄÄ vettä
Tän on pakko olla provo. Oot ostanu kalan ja se on matkalla suureen kotiakvaarioon? Tuohan olisi muuten kidustusta säilyttää kalaa noin.
Tee se ilmoitus, jos joku hermostuu, kertoo se herneenvetäjästä enemmän kuin sinusta. Voit tehdä sen anonyymisti ja ihmetellä muiden kanssa mistä tieto oli mennyt.
Tarvii 400l eli tekisin eläinsuojeluilmoituksen.