Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kokemuksia vuokralla asumisesta omakotitalossa?

Vierailija
30.06.2019 |

Tästä ei paljon puhuta, mutta omakotitalossakin voi asua vuokralla. Jos kertakaikkiaan inhoaa omistusasumista, mutta haluaa omakotitaloasumisen hyödyt, onko vuokra-asuminen toimiva vaihtoehto? Tuleeko erityisen kalliiksi?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
30.06.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onhanse nyt kallista ja vielä päälle joudut itse hoitaa kaiken niinkuin omassakin talossa. Herää kysymys, että onko järkevää.

Vierailija
2/4 |
30.06.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se tuntuu kalliimmalta kuin vastaavassa kerrostalossa asuminen, koska vuokran lisäksi pitää maksaa lämmityskulut (jotka taas on kerrostaloasunnoissa sisällytetty vastikkeeseen ja sitä kautta vuokraan). Toisaalta se ei ehkä ole kovin paljon kalliimpaa, koska oikeasti aika harvat kerrostaloasunnot on ihan vastaavia, vaan yleensä kerrostalojen vuokrakohteet on paljon pienempiä ja tietenkin ilman pihaa ja varastoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
30.06.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi se olla hyvä vaihtoehto, riippuu ihan sopimuksesta ja vuokranantajasta. Itse olen asunut muutaman vuoden vuokralla omakotitalossa eikä ole mitään muuta huonoa sanottavaa, kuin että remontin tarpeessa olevaan taloon ei vuokranantaja halunnut panostaa yhtään, enkä toisaalta saanut itsellenikään lupaa omakustanteisesti esimerkiksi tapetoida, vaikka vanhat tapetit olivat 20 vuotta vanhoja, risoja ja tahraisia. Piha oli vähän ankea enkä toisaalta halunnut itse panostaa siihen rahallisesti, kun puita ja muita istutuksia ei oikein olisi kehdannut - tai voinutkaan - viedä mukanaan myöhemmin.

Samat riskit omakotitalon vuokraamiseen liittyy kuin minkä tahansa asunnon vuokraamiseen: kun se ei ole oma, voi lähtö tulla milloin tahansa. Omakotitalo vaatii aika paljon vaivaa joten riskiä kannattaa punnita.

Vierailija
4/4 |
30.06.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Onhanse nyt kallista ja vielä päälle joudut itse hoitaa kaiken niinkuin omassakin talossa. Herää kysymys, että onko järkevää.

Mutta sitten jos alkaa hermostuttaa liikaa niin voi vaan lähteä ja dumpata sen talon vuokraisännälle. Jollakin syrjäseuduilla jossa asuntokauppa ei käy, ei talon omistaja voi noin vaan dumpata sitä taloa jollekin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kolme kaksi