Esiintyjä, asiakaspalvelija: Onko vaikeaa pitää hymyä yllä kun vastassa jopa vihaiset naamat?
Itse olen jonkun verran esiintynyt ja hymyileminen sattuu suuhun, ellei löydä vastahymyä yleisöstä. Lieneekö vihainen perusilme suomalainen piirre.
Kommentit (10)
En minä ainakaan väkisin hymyile, jos ei hymyilytä. Asiakaspalvelutöissä siis olen. Kohtelias olen toki ja kasvoilla neutraali ilme, mutta mitään väkisin väännettyä hymyä en yritä.
Asiakaspalvelussa ei ole mikään pakko hymyillä. Ei varsinkaan, jos asiakas ei osaa käyttäytyä.
Olen peruspositiivinen.Asiakkaan paha mieli ei ole minun mieleni.Monesti se oma positiivisuus tarttuu,osa pahoittaa mielensä kun olen hyvällä tuulella,vaikka asiakasta ketuttaisi.Sekään ei ole minun ongelma.
Esiinnyn usein asiantuntijapuhujana. Kukaan ei koskaan ole sanonut, että pitäisi jatkuvasti hymyillä. Enkä hymyilekään. Ei tosin yleisötkään ole vihamielisiä.
Ei ole. Minusta on jopa nautinnollista hymyillä ja puhua iloisesti kun asiakas paasaa jostain turhanpäiväisestä naamapunaisena. V'ttumainen hymyily ja tekopirteys lopettaa p'skan suoltamisen aika tehokkaasti, kun raivoaminen ja solvaaminen ei tuotakaan asiakkaan toivomaa tulosta.
Oma perusilmeeni on ns tonnin seteli. En pärjännyt naamakkain tapahtuvassa asiakaspalvelutehtävässä kovin kauaa. Nyt olen onneksi kirjanpitäjä ja saan olla rauhassa naama peruslukemilla.
Vierailija kirjoitti:
Osa suomalaisista on näitä, joilla perusilme on vihainen, tosin joillakin johtuu siitä, että näkö on huono, eikä viitsitä tai voida hankkia silmälaseja, eli siristellään ja katsotaan alaviistoon.
Lisäksi muutamat ihmiset eivät ymmärrä, että hymyily kuuluu asiakaspalveluun, joten saatetaan epäillä merkiksi kiinnostuksesta. Suomi ei ole sivistysmaa.
Suomi ei tosiaan olekaan sivistysmaa. Täällä varastetaan rahaa työläisiltä ja jaetaan ilmaiseksi kaiken maailman kansalaisille. Hymyile siinä sitten, kun tiedät olevasi orja ja riistetty.
Muistan jostain tämän: asiakaspalvelija kuunteli loppuun asti, se oli paljon.
Harvemmin on kenkkuiltu.
Ihmiset jotka rähjäävät asioidessa ovat lapsellisia.
Osa suomalaisista on näitä, joilla perusilme on vihainen, tosin joillakin johtuu siitä, että näkö on huono, eikä viitsitä tai voida hankkia silmälaseja, eli siristellään ja katsotaan alaviistoon.
Lisäksi muutamat ihmiset eivät ymmärrä, että hymyily kuuluu asiakaspalveluun, joten saatetaan epäillä merkiksi kiinnostuksesta. Suomi ei ole sivistysmaa.