Presidentin loma-asunto
Olen aina luullut, että presidentit viettävät kesät Kultarannassa ja muun ajan Mäntyniemessä. Nykyinen presidentti kuitenkin oli aiemmin kesät mökillä Salossa, nykyisin Lohjalla. Ja kotikin on Espoossa. Mäntyniemi on vain virka-asunto kuten on Kesäranta pääministerille.
Mites aiemmat pressat, oliko heilläkin omat asunnot ja mökit koko ajan?
Kommentit (8)
jep, on niillä aina ollut mökkejä ja vanhoja asuntoja. Koivistokin teki metsähommia Tähtelässä ja Tarjalla on mökit marjaniemessä ja karjalohjalla.
Ainakin Koivistolla oli ihan perinteinen mökki. Muistan tästä vanhan ohjelman jossa teki klapeja ja muita perinteisiä kesämökkihommia.
Niinistön virallinen osoite on Espoossa ja siellä Aaro käy neuvomassakin. Mäntyniemi on vain edustuskoti.
Pääministerinä Lipponen asui Kesärannassa, muut pääministerit eivät ole muuttaneet.
Ehkä nykyään on presidentilläkin paremmat etätyömahdollisuudet, joten voi olla enemmän kotona.
Eikö koko kansan presidentin pitäisi asua kaupungin vuokra-asunnossa ja ajaa toyotalla töihin?
Niinistö on ollut todella paljon Kultarannassa, samaa ei voi sanoa aiemmista presidenteistä (Ahtisaaret kyllä jonkin verran).
Kultaranta sijaitsee mökkimatkamne varrella ja lähes aina ohi ajaessa on lippu salossa (=presidentti paikalla). Voi olla, että tämä vähenee nyt kun Niinistö osti oman mökin.
Koivisto oli suuren osan ajastaan Inkoon Tähtelässä