Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tuttu on äärimmäisen sairaassa parisuhteessa, varmaan pian lähtee henki

Vierailija
22.06.2019 |

Ja tiedostaa itsekin ettei kaikki ole hyvin, "mutta kun rakastaa sitä niiiiiiiin paljon".

Kyseessä pitkälti aikuiset ihmiset, ei mitään parikymppisiä.

Kaveri alkoi seurustelemaan erään sekakäyttäjäjuopon kanssa. Mies on myös väkivaltainen ja piessyt kaverista monta kertaa ilmat pihalle. Uhannut tappaa kymmeniä kertoja, potkinut, repinyt hiuksia päästä ja vaikka mitä. Keski-ikäinen sekakäyttäjä eli ei mitään hävittävää.

Kaveri soitti ja itki että voinko hakea sen pois sieltä sen ukon luota ja viedä vaikka erään kaverin luo, kun äijä uhannut taas tappaa sen ajanut kämpästä pihalle. Sanoi vielä, että ei hän sitä jätä mutta nyt hän haluu sieltä hetkeks pois. En mennyt kuskaamaan. Ukko oli provosoinut sitä kännissä että tapa itsesi ja tämä oli vetänyt kourallisen rauhottavia naamaan, lisänä vielä tietysti alkoa vedetty koko yö. Ihan kännissä ja varmasti myös pillereissä oli edelleen.

En tajua miten noin sairaita ihmisiä voi olla. Ensinnäkin tuo mies, ja ei kaverikaan ihan täysillä käy kun tuollaisessa haluaa elää ja on valmis vaikka tappamaan itsensä jos toinen käskee, asenteella "ähäkutti, mitäs käskit mun tappaa itseni".

Kuinka kauan ihminen kestää tuollaista elämää ennen kuin lähtee henki? Eikös bentsot+viina yhdistelmä ole sellainen ettei paljoa tarvi.

Ei tarvi huudella provoa.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
22.06.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaks mielenterveysongelmaista löytäneet toisensa. Perinteinen kännitappo tapahtuu jossain vaiheessa ja tekijä voi olla kumpi vaan.

Silloin kun kaksi pahasti mielenterveysongelmaista seurustelee, se suhde loppuu vasta sitten kun toiselta lähtee henki. Tuollaiset eivät osaa lopettaa vaikka asiat olisivat miten päin vittua ja putkassa oltaisiin joka viikonloppu.

Vierailija
2/5 |
22.06.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Veikkaus että molemmat kuolee 5v sisään, riippuen miten kauan tuota on jatkunut. Todennäköisesti jo kauan jos ovat keski-ikäisiä, eli 1-2v saattaa olla realistinen, pillerit ja viina on pikatie pohjalle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
22.06.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiinnostaisi tietää miten ihmiset päätyy tuohon tilanteeseen, missä vaiheessa on lähdetty tuolle raiteelle.

Vierailija
4/5 |
22.06.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Surullista.

Tämänkaltaisia pariskuntia löytyy Suomesta joka paikkakunnalta. Nämä pariskunnat ovat aikapommeja, joista läheiset, naapurit ja virkavalta odottaa että koska tapahtuu henkirikos tai yliannostus. Aikuisia on käytännössä mahdoton auttaa jos eivät itse halua apua. Muut seisovat vain vieressä ja odottavat milloin jotain tapahtuu.

Vierailija
5/5 |
22.06.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pari vuotta sitten juttelin erään kaverini kanssa (työskentelee poliisina) ja hän sanoi että et tiedäkään miten paljon ongelmia ihmisillä on. Joillakin on kulissit kunnossa että on talo, uusi auto pihassa ja hoidettu puutarha, mutta väkivaltaa tai mt-ongelmia on siellä taustalla. Eikä erota, koska se olisi häpeä ja kulissit täytyy pitää kunnossa. Nämä lähiöjuopot ovat sitten asia erikseen, mutta kertoi tuosta että miten yllättävän yleistä tuollainen väkivalta on jopa ns. "normaalien" ihmisten keskuudessa. Ulkoisesti ollaan ihanneperhe, mutta todellisuus kodin seinien sisällä oman väen kesken on jotain ihan muuta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kolme kahdeksan