Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Karu tarina

Yh
21.06.2019 |

Haluaisin jakaa sakkopapereita kokossa poltellessani, tarinan kanssanne. Suotteko?

Tämä on fiktiivinen tarina, päissään Saimaan laineilla tuherrettu.

Olipa kerran paha Pate poika ja pirun kalliiksi käynyt "virhepysäköinti", siis Kaunotar, jota valtakunnan Neuvos, kutsuu Ms. Puhallukseksi..

Kaunotar pettyi pahaan poikaan ja tuikkasi pojan tehtaan roihuun puhalluksellaan, poika paloi tehtaan mukana mutta kömpi kolostaan hiiltyneenä. Jotain oli tehtävä..

Paha Pate poika oli ennen vanhaan limainen liikemies.
Liikevaihto Pahan Paten yrityksellä oli suhteutettuna tulokseen, "epäilyttävän" alhainen. Kun tehtailua vertasi Öparkin ja Nordic Kark Oy:n tilinpäätöstietoihin niin kysymyksiä heräsi kylän vanhimmillakin..

Sama paperiala, samat kulut, aika jännää, mutta haltijamaassa kaikki on mahdollista!

Ketjun aloittaja saattaisi tosielämässä olla Pahan Paten omistajan kaltainen poika. Trust me.

Poika tiesi konkurssin tulevan, kaikki keinot oli jo käytetyt. Yksi Puhallus ja sakkopaperitehdas, oli palanut rankaa myöden.

Poika oli kovin petollinen kaunottarelle, ennen tehtaan paloa. Törkeä petollinen, tilasi vielä Petollisuuskannon haltijamaan tuomioluolaan ja oikeinmurhauttaa koitti kaunottaren, Törkeitä asiakirjatuherruksia hyväksikäyttäen.

Ja nyt Tuhannus on pilalla Patelaaksossa..

Mitä poika voisi enää tehdä? No viisaat kuulat yhteen, kyllä jotain keksitään.. Hei, Loistoideaanus: Ajetaan Pate ry konkkaronkkaan ja jatketaan toisella nimellä, Hippikaijee!

Joku strategian mestari Pöllölaaksossa keksi kuitenkin tuhota ytimen, eli kitkeä pirut juurineen valvonta-maalta ja lähetettää haudattavaksi liiketoimintakieltomaahan!

Mikä piru nyt sitten kitkeä juurineen, kas siinä ei pulmaa:
Tuomen Aluevalvonta Oy, ABC Aluevalvonta Oy, Cityparakki ™ ja KCÖ Finland Oy
voisivat olla saman haltijaperheen yrittämiä.

Make, Pera, Tomppa - Sama mies. Pirullinen toimii haltiavaltakunnassa monin nimin. Myös yritysleikkikentällä ja vaihtaen viisisataisia taskusta toiseen, kunnes tulos on kaikkien mielestä naurettava.

Miten siis poistaa piru, kilttien kulutustavaraihmisten kimpusta?

1. Raadot pitää saada arkkuun.

Rikosilmoitusten ja tutkinnan pitää koskea ydintä, ei yksittäistä toiminimeä. Tämä onnistuu, kun esittää uskottavan näytön talousrikostutkijalle, tutkintapyynnön tekee "uskottava mies" ja etua on jos tuntee ja on hionut strategiaa henkilön kanssa, jonka nuijan alla on koko poliisimaanlaitos.

2. Arkku pitää naulata

Julkinen paine, eli mediahaltijoiden, tulee tutkinnan julkitultua kohdistettava paine asian ytimeen, pakottaen välillisesti yritykset, taloyhtiöt ja pysäköintialueiden omistajat irtisanomaan sopimukset ei luotettavien kuvitteellisten yrityksien kanssa.

3. Arkku pitää vielä haudata!

Se onnistuu suhteilla, lainsäädäntöön vaikuttamalla sisältä käsin. Se toki turmelee rehellistenkin yrittäjien tuloksen, mutta tästä epärehellinen Malmin ryhäkkö, viis veisaa.

Lopputulos: Karkkipate tai Cityparakki, nimellä ei väliä, ydin on julkisen paineen ja raskaiden vastuiden myötä pantu teuraaksi ja sakkotulostimet tulostavat vuoronumeroita aluelaakson piirivangintakeskukseen.

Puhallus kuuli huhuja kivilinnasta , että kaunottaria suojelee jatkossa oikea laki, Vau! 2021 nuija lyö kukat haudalle ja haltiamaassa on rauha, sotatilan jäljiltä.

Mitä jos "tarina" menisikin näin.. Mitä jos?
Olisipa ihana tarina :) Ei taida vaan olla Totta ;}

Älkää ihmetelkö jos koko ketju poistuu pian. Poika ei kuunnellut isänsä neuvoa ja malttanut olla ottamatta mitään kontaktia Mitään kautta vaaralliseen satusetään. Poika ei kuuntele, poika on poika..

Noh, ryhtinsä voi aina suoristaa, tosin arkussa ryhti on pysyvästi pojan ryhtiä kuvaava..

Oi oi, ruma tarina, taidan olla ihan höpö höpö ukko.

Hyvää juhannusta ;)

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
21.06.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

En jaksanut lukea

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kuusi seitsemän