Näkyykö kotisi lähellä perhosia ja muita pölyttäviä hyönteisiä?
Kovin hiljaista on meidän lähiympäristössä, vaikka syreenit, orvokit ja muut kukkivat runsaasti. Tietääkö joku, että mikä on se kukka, jota on tänä vuonna runsaasti ja jossa on paljon pieniä keltaisia kukkia?
Helsinki
Kommentit (18)
Näkyyhän noita. Alkoivat liihotella melkein heti lumien lähdettyä. Asumme naapurustossa, joka rajautuu pienehköön luonnonsuojelualueeseen.
Aika vähän on nyt kun kaikki pihapuun kukat ovat kukkineet jo.
Ei perhosia, mutta kimalaisilla on pesä jossain mun välikatolla.
En ole varmaan koskaan ennen nähnyt näin paljon perhosia! Seljankukat on täynnä niitä
On ihan reippaasti ulkona mehiläisiä ja perhosia mutta itikoita on vi*usti sisällä
Ei näy. Asun miljoonakaupungin keskustassa.
Näkyy todella paljon kaikenlaisia perhosia, kimalaisia, mehiläisiä sun muita. Oulussa asun.
Oulun alapuolella asutaan. Metsän vieressä pienellä omakotitaloalueella kahden pellon läheisyydessä. Täällä on hirveä kuhina kaikkea pörräävää. Tänään bongannut jo mehiläisen, ampiaisia pari ja kimalaisia, perhosia. Ja kaikkia koppakuoriaisia, hyttysiä ja mitä lie surraavia pörriäisiä. Mulla on kolme hyönteishotellia ja lisäksi on tiheää pusikkoa ja risukkoa. Kaikenlaisia kukkivia luonnonkukkia, vasta kukki myös tuomi ja syreenit, orapihlaja, pihlaja ja mansikat aloittavat kukintaansa. Laitoin eilen puutarhaan kesäkukat ja heti tuli niihin pörriäisiä.
Pihassa on paljon hyönteisiä perhosista kimalaisten kautta muurahaisiin ja hyttysiin. Koppakuoriaisia riittää myös muutaman sadan metrin päässä ja hämähäkkejä on vaikka muille jakaa. Pääskynen pesii aitan katon alla ja illalla lepakot viilettävät pitkin takapihaa. Ihan joka paikassa ei luonto ole vielä köyhtynyt.
Yhtään mehiläistä en ole nähnyt mutta kimalaisia on valtavasti. Ne ovat muutenkin hauskoja ja pörröisiä eivätkä juuri pistele. Perhosiakin jonkin verran.
Onneksi ampiaisia ei yhtään.
Näkyy, mutta huomattavasti vähemmän kuin 10 vuotta sitten. Asun metsässä.
Vierailija kirjoitti:
Ei perhosia, mutta kimalaisilla on pesä jossain mun välikatolla.
Luulin, että kimalaiset pesii vain maassa tai kantojen koloissa yms.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ei perhosia, mutta kimalaisilla on pesä jossain mun välikatolla.
Luulin, että kimalaiset pesii vain maassa tai kantojen koloissa yms.
Joskus kimalaiskuningatar saattaa valita pesäksi rakennuksen lämmöneristeen tai muun vastaavan paikan.
On ainakin perhosia ja kimalaisia. Asun Varsinais-Suomessa, iso metsään rajoittuva tontti jolle en tee yhtään mitään, villiintynyt tai kauniimmin sanottuna "luonnonmukainen".
Onneksi näkyy, pihlaja kukkii, samoin marjapensaat ja syreenit. Meillä on tarkoituksella semmoinen vallaton piha, että on hyönteisille kukkia koko kesän. Ja risukasoja takanurkassa.
Aika harvakseltaan mutta näkyy kuitenkin. Yksi tai kaksi päivässä, omakotitalolähiössä Raumalla. Naapurusto on täynnä eläkeläisiä, pihat täynnä kukkia.
Ampiaisia ei ole näkynyt alkukesän jälkeen, kun laitoin kuistille valepesän. Yleensä ovat tehneet pesän räystäslautojen väliin ja joka vuosi on aina joku alta kävellyt tai kuistilla seissyt saanut piston. On talomme ainut ulko-ovi, eikä viime kesänä myrkyttämisestä ollut kuin hetkellinen apu. Niitä karvaisia, ovatkos ne mehiläisiä(?) en ole nähnyt kevään jälkeen niitäkään, mikä sinänsä on harmi kun ne ovat ihan kivoja.
Taitaa olla aika tehokas tuo valepesä? Vai johtuuko tämä jostain muusta? Onneksi ei ainakaan myrkyttää tarvi.
Ihan kamalasti ei ole tullut perhosiin tai muihin törmättyä tuossa sisäpihalla, vaikka kukkia siellä onkin.
Sörnäinen