Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Ai mukamas hyvä tuo uusi työttömyysturvalaki

Vierailija
06.06.2019 |

Saan soviteltua työttömyyspäivärahaa ja käyn keikkatöissä. Vetkuteltu viis päivää jo saatana ilmotuksesta maksua. En pääse tän takia huomnna töihin enkä syö viikonloppuna. Joten haistakaa koko kela pitkä pska!! Taitaa akoilla kelassa kesäjalka vipattaa niin laiminlyödään asiakkaita!

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
06.06.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Parempi olisi maksaa täysimääräisenä ja tehdä takaisinperintä 2 kk kuluttua. Siinä menisi moni työtön samantien ulosottoon, kun uudesta maksusta vedettäisiin pois aikaisemmin liikaa maksetut osuudet.

Vierailija
2/2 |
06.06.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihmettelen kanssa miten tämä nyt oikein toimii. Luulin että mentäisiin maksuperusteisesti, ts. kun tein maaliskuussa hommat ja laskutin vasta nyt kuun vaihteessa niin että maksu tilille tuli kesäkuussa, niin työttömyysturvan saisin maalis-, huhti- ja toukokuulta palkkatodistusta odottelematta. Mutta eipä se niin näköjään menekään. Tai sitten Kelassa on töissä joku joka ei osaa asiaansa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla