Mikä mua vaivaa? Diagnoosini?
Aivot ovat koko ajan ihan tyhjät ja tylsistyneet. En saa nukuttua. Murehdin kaikkea. Elän omissa maailmoissani. En osaa olla luonteva ihmisten kanssa, ajattelen aina ettei musta pidetä ja mulle nauretaan kuitenkin. Jatkuvasti väsyttää. Oon yksin melkein koko ajan. Töitä en pysty tekemää ja luulen ettei mua kukaan palkkaisi edes. Paska lapsuus.
Kommentit (5)
Liikunta, terveys, eläimet, ruoanlaitto, luonto, sisarukseni. En vaan pysty noista asioista nauttimaan niin kuin ennen.
-ap
Vauvatohtori suosittelee tekemään kristillisiä valintoja, kääntämään toisen posken ja persposken.
Terveillä elämäntavoilla saat jotakin aikaan.
Vierailija kirjoitti:
Liikunta, terveys, eläimet, ruoanlaitto, luonto, sisarukseni. En vaan pysty noista asioista nauttimaan niin kuin ennen.
-ap
Ne ovat asiat joihin pitää kiinnittää huomiota. Lue seuraava kirja. Se antaa työkaluja käsitellä murheita ja sisältöä elämään.
https://www.bookbeat.fi/kirja/joustava-mieli-36175
Kuvauksesi oli lyhyt, mutta yhtä tai useampaa näistä lähtisin haarukoimaan mahdollisiksi:
Yleistynyt ahdistuneisuushäiriö
Epävakaa persoonallisuushäiriö
Estynyt persoonallisuus
Masennustila
Diagnoosilla tai sen arvuuttelulla et tosin tee mitään, tarvitset hoitoa. Vastasin kuitenkin siksi, että näkisit, että kyse on ihan oikeista diagnooseista eli sairauksista, joihin on myös hoitoja.
Hakeudu mielenterveyspalvelujen piiriin ja ole valmis pitkäkestoiseen psykoterapiaan. Oikealla hoidolla saat elämäsi takaisin, pystyt kehittymään ja voit jälleen nauttia asioista.
Ainakin huono itsetunto. Mitkä asiat ovat sinulle tärkeitä?