Laihduttamisessa pahinta että ei ole henkistä eikä fyysistä energiaa mihinkään
Ei jaksa tehdä mitään, ei ole virtaa yksinkertaisesti. Tämä on rasittavinta pidemmän päälle.
Kommentit (4)
Jos laihduttaa liian nopeasti eli on liian tiukalla dieetillä niin käy noin. Mutta jos laihduttaa siten että sillä ruokavaliolla voi olla lopun ikäänsä (eli syö normaalisti mutta esim ei yhtä paljon kuin ennen jos ennen söi liikaa) niin jaksaa ihan normaalisti.
Tiedän tunteen. Ylipainoa 30 kiloa mutta aina paljon parempi olo kuin laihdutettaessa. Ja ei, en vedä kaloreita minimiin tai muutakaan typerää vaan ihan terveellisellä ruokavaliolla mennään. Paino nousi reilusti hormonitasapainon heilahtelusta eikä tule alas millään.
Voisiko johtua siitä, ettet saa riittävästi energiaa tai ravintoaineita?
Laihduttaessa on tärkeää kiinnittää huomiota esimerkiksi proteiinin saamiseen. Ja tietenkin aina tulisi syödä kasviksia, jotta saa vitamiineja.
Jos elimistö joutuu "kitumaan", niin se saattaa tehdä temput ja kehittää laihduttajalle sellaisen huutavan nälän, että hän saa laihdutetut kilot takaisin ekstran kera.
Malttia laihdutukseen.
Laihana alipainon rajalla ei ole virtaa myöskään...