Vinkkejä unettomuuteen?
Unettomuus on vaivannut jo vuosia, mutta nyt on jonkinlainen kulminaatiopiste saavutettu. Unettomuus on nukahtamisen vaikeutta iltaisin, saan unta vasta aamuyöstä. Tiedän syynkin, pyörittelen päässä ikäviä asioita ja etenkin sitä että ' en vieläkään nuku, apua, mieskin nukkunut jo monta tuntia ja ahdistaa..' . Mutta en siis saa näitä asioita pois mielestäni. Jos esim. tartun kirjaan, tai surffaan vauvalla, ajatukset pysyy pois niin kauan kunnes lopetan. Saan unta siis siinä vaiheessa kun nukahdan kirjan kanssa, usein klo 3-5 välillä. Aamulla ylös 7-8 aikoihin, 3 pientä lasta kotona hoidettavana ja kävelen kirjaimellisesti päin seiniä väsymyksen vuoksi. Nukahtelen päivällä sohvalle/keittiön tuoliin, jopa lattialle jossa olen leikkimässä. Imetän, joten en voi ottaa lääkitystä. Ongelma on siis ollut sama jo vuosia, mistä apu? Olen oikeasti epätoivoinen!
Nyt lapsia syöttämään ja tulen lukemaan vastaukset myöhemmin, kiitos niistä jo etukäteen.
Kommentit (15)
Varvastakaan ei saa liikauttaa, vaikka kuinka mieli tekisi, eikä päätä kääntää. Auttaa minua, jos vain saan oltua aivan paikallani. Yleensä en saa, joten joudun menemään lääkepurkille.
Illalla en saa unta, valvon kolmeen, aamulla ylös klo. 7-8. Muutaman päivän jälkeen väsymys vie voiton ja nukahdan illalla jo n. 23... ja herään kolmelta valvomaan... Ei löytynyt apua muusta kuin lääkkeistä. Niillä saan kierteen katkeamaan. Tiedän, että minun ei tarvitse valvoa ja jo se helpottaa.
unta yleensä vasta aamu kuudelta tuntui kuin olisin ollut kävelevä zombie ja varmasti olinkin. lue vaikka kirjaa tai jotain ei kannata väkisin yrittää saada unta kannattaa yehdä jotain väsyttävää. mä olen nyt vuoden verran saanut unta jo kymmeltä mutta mulla kesti vuosia tuo unettomuus just kun ajatukset pyöri vain päässä tuhatta ja sataa niin vaikeehan siinä oli unta saada
-kirjoita illalla huolet ja muut mielessä pyörivät asiat paperille, kirjoita myös että palaat asioihin seuraavana päivänä
-jos uni ei tule, nouse sängystä 15 min. kuluttua, lue vaikka kirjaa
-yritä ajatella jotain merkityksetöntä sanaa, keskitä koko energiasi siihen, että vain ja ainoastaa ajattelet sitä kyseistä sanaa, näin saat muut asiat pyörimästä mielestäsi
Lisäapu tuohon paikallaan makaamiseen on, että laulaa mielessään jotain laulua. Samaa muutaman säkeistön pätkää alusta loppuun ihan tauotta. Ajatukset pellolle päästä ja rauhallinen laulu tilalle (esim. virsi).
tai kokeilen edelleen jatkuvasti. Melatoniini ei käy koska imetän. Mutta pitää vielä yrittää tuota paikallaan makaamista ja virren laulamista samaan aikaan. Jos kirjoitan paperille että palaan ikäviin asioihin aamulla, menee yö piloille jo sen takia kun tiedän että ne odottavat aamulla..
Kyllä osaa olla hankalaa, tämä on meillä sukuvika :-(
niin kokeile kuvitella itseäsi lentämässä korkealla jossain rauhaisassa maisemassa tai vaikka abstraktissa kuviossa. Kiinnitä kaikki huomiosi suljettujen silmiesi näkemään, älä omaan kroppaasi. Jos alat ajatella vaivaavia ajatuksia, kuvittele kuinka sujahdat niiden ohi ja ne jäävät kauas taakse, ja tuulen suhina peittää ne.
Lisää vinkkejä:
- ota kuuma suihku (kastele myös tukka, mutta älä kampaa sileäksi)
- lue vatsallasi maaten, kirja tyynyllä tai tyyny rinnan tai mahan alla, tissien koosta riippuen ;) (minulla tämä saa silmät lupsuttamaan)
- syö puoli tuntia tai tunti ennen nukkumaanmenoa jotain oikein hiilaripitoista ja odota verensokerin alashumahdusta
Siis ihan vain pari kertaa, että opit tekniikan, siellä pari kertaa teet terapeutin kanssa rentoutumisharjoituksen ja jatkat sitten kotona. Sen tekeminen helpottuu kerta kerralta, mulla ainakin auttanut se jos en saa unta tai herään yöllä eikä nukutakkaan enää.
tai lukea raamattua ennen nukkumaan menemistä? esim. psalmeja tai johanneksen evankeliumia..
jotain virsiä tms klassista rauhoittavaa musaa (tai jotain muuta?) soimaan kuulokkeilla itsellesi?
ei kannata mennä suoraan nukkumaan. Minä ainakin käyn jotenkin ylikierroksilla, kun olen täällä kinannut teidän kanssanne ;)
Mulla on aivan sama tilanne kuin ap:lla, paitsi että myös lapseni nukkuvat katkonaisesti joten saldoni on usein noin neljä tuntia risaista unta, tunnin välein heräten tms. Olen yh, jotta semmoista. En voi ottaa mitään lääkkeitä, koska lapset on pystyttävä hoitamaan skarppina ilman lääkepöllyjä, mutta tuleeko melatoniinista pöllyihin? Auttaako se vaan nukahtamaan vai vaikuttaako unen laatuun?
Tehoaa parhaiten vanhemmille naisille, keski-iästä ylöspäin.
Kaikkea olen valmis kokeilemaan. Kokeiltu on jo rentoutumista, liikuntaa klo 18 aikoihin, syömismuutoksia jne.