Mitä tehdä lapsen kanssa kahdestaan vappuna?
1,5-vuotias kyseessä, eli ei hirveästi ymmärrä juhlien vietosta vielä eikä syö vielä mitään herkkuja. Mies joutuu lähtemään yllättäen vappuaattona työreissulle ja jäämme lapsen kanssa kaksin. Meinattiin lähteä sukulaisen mökille olemaan kolmistaan, mutta en halua lähteä niin kauas kahdestaan lapsen kanssa. Ei ole kavereita, joilla olisi lapsia, kaikki ystävät ovat lapsettomia ja juhlivat alkoholipitoisesti. Harmittaa vähäsen, vaikka vappu ei nyt olekaan mikään tärkeä perhejuhla. Mikä voisi olla kivaa myös pienelle lapselle?
Kommentit (2)
Iso vappupallo (no, noin pienelle käy pienempikin). Serpentiiniä revittäväksi. Joku vappuhyrrä käteen ja leikittäväksi.
Lapselle jotain omaa herkkuruokaa syötäväksi (mistä nyt pitääkin eniten ja mitä hänelle jo tarjotaan). Itsellesi munkkia ja simaa.
Eiköhän se noilla.
Vapputorille voitte lähteä ihmettelemään jos haluatte. Itse en varmaan lähtisi kyllä vielä 1,5v kanssa.
Etsi joku lapsille suunnattu vappurieha tms ja menkää sinne. Vsikka aika pieni lapsi onkin, niin varmasti saattaisi löytyä jotain ihmeteltävää ja tehtävää.