Oletko järki-vai tunneihminen?
Kommentit (5)
Tunne! Heräsin vaalipäivän aamuna ahdistukseen, ahdisti ihmisten välinpitämättömyys ja se kulminoitui tiettyyn puolueeseen. Mietin kuinka äänestän ja parhaiten vastustan kyseisen ideologian leviämistä. Ja sillä mentiin.
Tämä on vain yksi esimerkki, tunteet, pelot, ahdistus, tilanteet tulevat minulle uniin.
Koen että tunne tulee aina ennen järkeä ja logiikkaa. Tunne tietää, ja sitten tulee järki jolla mietiskelen niitä parhaita ratkaisuja. Olen joskus toiminut pelkällä tunteella, nykyään pyrin välttämään sitä.
Olen tunneihminen. Jotkut haluavat puhua minulle järkeä, mutta en kuuntele heitä, koska he eivät hyväksy minua. Elämä ei mene kovin hyvin, mutta onneksi itkeminen helpottaa.
Sekä että, riippuu asiasta. Työ- ja raha-asioissa olen järki-ihminen. Samoin monissa käytännön asioissa, mutta en suinkaan kaikissa. Omaan mukavuuteeni liittyvissä asioissa taas olen tunneihminen eli saatan jättää jonkin asian hoitamisen viimetippaan vain siksi, ettei ole huvittanut tehdä sitä aikaisemmin.
Pyrin itse toimimaan järjellä. Välillä tunteilla meneminen on sopiva eli riippuu tilanteesta.