Voi näitä hassuja lapsia :)
kaikkea nämä keksiikin. Lapseni on 1,5v ja tässä aamupalaa syödessä sanoin lapselleni, että laita vain leipä poskeen. Toinen teki työtäkäskettyä ja lämäsi leivän poskea vasten.
Päivän naurut alkaa heti aamusta.
:)
Kommentit (11)
ja olimme tolkuttaneet, että kengät riisutaan kun mennään sisälle.
Veljeni sitten tempaisi reissulla kengät huoltoasemalla tuulikaappiin.
Itse emme edes huomanneet, ihmettelimme miksi kassoilla oli niin hauskaa. Oli oppi mennyt perille :D
että äiti on koko päivän juossut paikasta toiseen pää kolmantena jalkana ja nyt haluan levätä. Lapsi rupesi siinä samassa testaamaan kuinka se pää kolmantena jalkana liikkuminen onnistuisi :-)
Kannattaa myös varoa sanontaa: " Nyt äkkiä se ruoka napaan/mahaan" .
tyyliin: taas se veti herneen nenään, tietenkin sivulla kuunnellut lapsi hädissään miettii miten sen saa sieltä pois :D
Vierailija:
Mistä ne keksiikin näitä?
Alle 3-vuotias on vielä ajattelussaan ns konkreettisessa vaiheessa eikä voi ymmärtää abstrakteja sanontoja.
Siis tapahtunut myös se.. ja nyt eilen hieroin nenääni tytön nenää vasten ja sanoin että vaihdettiin neniä, nyt sulla on äitin nenä.
Tuli kauhia poru, että haluu takas oman nenänsä ;-D
Sitten heti (fiksuna äitinä) selitin, että kun sanotaan että suu tai sormi palaa, ne eivät pala liekillä vaan vain niin että sattuu. Poika tästä pahastui ja sanoi suunsa palaneen ihan keltaisella liekillä, ihan varmasti!
Vesi/maito on sen tien siellä lautasella tai mikä pahempaa, lapsen päässä.
Koettu on kahden kanssa.