Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kolmenviikon ikäinenvauva.Ilmeisesti kolikki, mikä auttais parhaiten?

Vierailija
10.04.2019 |

Nyt vauva itkee melkein koko ajan kun on valveilla..Onko kenellään kokemusta kolikki/keinusta? Tämä meidän ensimmäinen vauva,tuntuu hirveeltä vaikka mitä tekee aina vain itkee.

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
10.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Karsi omasta ruokavaliosta vatsaa vääntäviä asioita. Suppoja voi kokeilla. Mulla on molemmilla lapsilla kantoliinassa pitäminen helpottanut alun vatsavaivoja. Siinä liinassa ilma pääsee paremmin ulos ja liike helpottaa oloa myös. Röyhtäytä lasta syömisen jälkeen.

Vierailija
2/11 |
10.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kai röyhtäytät syötön jälkeen ja vaikka välilläkin?

Sitten voi olla refluksi tai tuo koliikki. Lapsi itkee myös kivusta joten jos ei laannu itku mitenkään ja itkee koko päivän eikä syö/pissaa/ kakkaa niin lääkäriin ja heti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
10.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Kai röyhtäytät syötön jälkeen ja vaikka välilläkin?

Sitten voi olla refluksi tai tuo koliikki. Lapsi itkee myös kivusta joten jos ei laannu itku mitenkään ja itkee koko päivän eikä syö/pissaa/ kakkaa niin lääkäriin ja heti.

Röyhtäytetty kyllä hyvin ja pissaa/kakkaa reilusti päivässä kun hän juo hyvin. Ap

Vierailija
4/11 |
10.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsesi voi olla myös allerginen. Suolisto-oireinen allergia ei näy testeissä, eikä iholla.

Vierailija
5/11 |
10.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokeile jääkaappia. 

Vierailija
6/11 |
10.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omasta ruokavaliosta yleisesti ärsyttävät ruoka-aineet pois. Iholla pitäminen, kotona neljän seinän sisällä vauvan pitäminen =  äidin sietokyvyn koetteleminen eristyksessä muusta maailmasta, valojen ja äänimaailman himmentäminen. Äiti voi hyräillä ja äännellä, mutta yllättäviä ja vieraita ääniä ja melua kannattaa vähentää. Vauvahieronta. Joskus mikään ei auta ja joskus koliikki vähenee. Pahinta on kestää äitinä jatkuva itku. Jos mahdollista, niin tuuleta itseäsi kävelyllä tms edes 10 min. Puoliso hoitamaan vauvaa välillä, mutta jos vauva väsyttää itsensä itkulla puolikuolleen näköiseksi, ei varmasti tunnu turvalliselta käydä kovin kaukana kotoa ilman vauvaa ja vauva mukana vain hermostuu lisää. Vain aika auttaa lopulta. Kellota pahimmat itkuiset ajat. Vaikka vauva hiljentäisikin itkuääntään kovassa hytkyttelyssä, yritä totuttaa hänet rauhallisempaan sylittelyyn ja iholla oloon. Mieti mitä käytöstä vahvistat, sillä vauva kyllä osaa vahvistaa vaistonvaraista tapaasi hoitaa, vaikka koliikissa vauva ei rauhoitu hoitamalla. Jos itku on ylivoimaista, käy yksin rauhoittumassa toisessa huoneessa ja ajattele, että se tulee kyllä vielä joskus loppumaan. Hanki heti kuulosuojaimet itsellesi vaimentamaan itkusta aiheutuvaa ääntä ja  stressiä. Kuulet silti tarpeeksi ja liiankin hyvin itkun.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
10.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos itku on iltapainotteista niin koliikki. Jos itkee koko päivän niin sitten voi olla muutakin, esim refluksi. Jälkimmäisessä tapauksessa heti lastenlääkärille ennen kuin te väsytte.

Vierailija
8/11 |
10.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulonsuojaimet peliin, jos sairauden mahdollisuus on pois suljettu. Tärkeintä on, että te vanhemmat selviydytte ja jaksatte hoitaa lasta vielä ensi viikollakin. Lasta voi hoitaa hyvin ja huolehtivasti kuulosuojaimien kanssa ja ne auttavat pysymään rauhallisena ja jaksamaan loputtomalta tuntuvaa lohduttamista ja hoitamista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
10.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käytätkö korviketta? Tutteli ja NAN pahimmasta päästä, aiheuttaa järkyttäviä vatsakipuja joillekkin vauvoille.

Kokeile Omneota, siinä on jääkarhun kuva kyljessä. Lämmität kylmän veden mikrossa ja sekoitat jauheen siihen, ihan vaivatonta ja se on vatsalle parempi

Meillä itki myös, pulautteli paljon ja kakka haisi oksennukselta. Neuvolalääkäri kuittasi koliikiksi ja passitti kotiin. Mä äitinä tajusin, että kyseessä oli jotain muuta kuin koliikki, googletin ja löytyi maitoallergia, johon oireet sopi. Vaadin tutkimukset ja maitoallergia sieltä löytyi. 

10/11 |
10.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokeile ihan pientä annosta särkylääkettä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
10.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on ollut iltaitkuinen vauva, joka kärsi kovasta mahasta (joka iltainen "polkupyörän" poljetus eli vauva pötkötteli selällään ja sitten "poljettiin polkupyörää", vauvan pitäminen masullaan käsivarrella, cuplaton ja mallasuute auttoivat, kakka tuli joka 3. päivä), helppo täysimetetty keskimmäinen, siskolla koliikkivauva ja nyt taapero-ikäinen kuopus on moni-allerginen,  vauva, joka itki ja ähki ja haroi korviaan ennenkuin maito-allergia löytyi ja jouduin itse rajoittamaan omaa ruokavaliotani, kunnes vaihdettiin soijamaitoon. Allergia on mm. juureksille, maidolle ja maitotuotteille, parille viljalle ja joillekin hedelmille.

Eli vaihtoehtoja itkulle on monta, mutta ei vauva huvikseen itke. Etsi hyvä lastenlääkäri. Meidän piti käydä kolmella...arvauskeskuksesta ei ollut mitään apua, yksityisellä lastenlääkärillä löytyi.

(Onneksi on vegaanihyllyt, siellä on paljon meidän taaperolle käyviä elintarvikkeita kuten kauramaitojogurtti)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kolme kahdeksan