EDUSKUNTAVAALIT: Millä perustein valitsette ehdokkaanne? Kolikko/naapuri/puolue/vaalikone jne.
Millä perusteilla valitsette ehdokkaanne? Jos esim. päätätte äänestää Vihreitä, niin valitsetteko sukupuolen, vaalikonetulosten, asuinpaikan (vaalipiirinne sisällä), tuttuuden, sukulaisuuden, iän, ammatin, 'sama kuin viimeksi', arpomalla, jne. Millä valintakriteereillä löysitte omanne? Mikä vaikutti ehdokkaassanne? Oliko valinta helppo vai pitkän pohdinnan tulos?
Ei tarvitse välttämättä puoluetta mainita, mutta valintaperusteet kiinnostaa.
Itse valitsin sattumien kautta, käydessäni puskapissalla vaalimainoksen takana. Puolue oli sitä, mitä ennenkin äänestänyt, mutta nyt valita osui sille, jolla oli vain kivan väriset vaatteet mainoskuvassa ja ehdokkaan tausta oli googlen jälkeen ihan siedettävä. Ääneni menee siis enempi puolueelle.
Kommentit (18)
Aika paljon tätä ajattelin ihan selvittämällä eri puolueiden ja ehdokkaiden mielipiteitä ja tekemisiä eri asioiden suhteen, ja tein niiden pohjalta ennakoivan valinnan. Sitten tein pari vaalikonetta jotka vahvistivat kyseisen ehdokkaan juuri oikeaksi itselleni - suoraan sanottuna olin odottanut hänen sopivan itselleni vaalikoneiden perusteella heiman huonommin sillä tiesin että olemme kuitenkin erinäisissä asioissa (mm. NATO ja EU) hieman eri linjalla. Kyllä se vaalikone varsin hyvin tiesi kuitenkin.
Ihan piruuttani vaan arvon jonkun persun sokkona.
Puolue oli tällä kertaa ensimmäinen seikka, sitten tämän puolueen ehdokkaista valitsin sen joka eniten ajaa pienen ihmisen ja ympäristön asiaa.
Katselen tässä vaalitaistelun aikana mitä nuo sanovat tai eivät sano ja siinä tippuu ehdokas ja puolue kerrallaan kandidaatteja pois. Lopuksi vaalipäivänä katsotaan kuka on jäljellä jos kukaan ja niistä sitten valitaan se jolle ääni menee.
Ei tätä peliä myöskään mitäänsanomattomuudella voita koska sekin on negatiivinen ominaisuus.
Harkitsen vielä kahden ehdokkaan välillä. Kumpaakin olen äänestänyt yhden kerran, ja nyt katson, kumpi on saanut neljässä vuodessa enemmän aikaan. Ensimmäisen kerran äänestin heitä heidän pitkän työuransa perusteella, nyt näyttöjen.
Olen tehnyt kaikki näkemäni vaalikoneet ja saanut tuloksia laidasta laitaan. Koneiden perusteella äänestäminen ei ole fiksua hommaa.
Määrittelen yhden tärkeimmän asian mahdollisimman konkreettisesti ja sen perusteella valitsen puolueen. Valitsen listalta ehdokkaan, jonka näkemykset parhaiten vastaavat omiani sellaisissakin kysymyksissä, joita ei todennäköisesti tulla ratkomaan seuraavalla kaudella, mutta jos asiat tulevatkin käsittelyyn vaikka kansalaisaloitteen kautta, ehdokas todennäköisesti äänestäisi siten kuin itse äänestäisin.
Blogini: https://ilouutinen.blogspot.fi/
Olen jo useamman vuoden äänestänyt samaa henkilöä ja oppinut tuntemaan hänet. Hän on ollut useamman kauden eduskunnassa ja pärjännyt hyvin. Koska olen kansanedustajaani tyytyväinen niin ei ole syytä vaihtaa.
Puolue oli tiedossa ympäristöasioiden tiimoilta, sitten pari vaalikonetta, googlaus oman vaalipiirin jäsenistä kyseisestä puolueesta, sieltä potentiaalisemmalle laitoin sähköpostia jossa varmistin hänen mielipiteensä muutamiin itselleni tärkeimpiin asioihin, vastauksesta kävi ilmi että samoilla linjoilla ollaan, joten valinta on tehty!
Eka persu ja sitten katson mitä on tehnyt ja kirjoitellut aikaisempina vuosina. Vaalien alla olevat höpinät jätän kaikilta huomiotta.
Ensin puolue, ja sen sisältä parhaiten omaa ajatus- ja arvomaailmaani vastaava nainen. Kyllä, äänestän (myös) sukupuolen perusteella.
Yksi vuosi kävelin äänestyskoppiin ja katselin sitten sieltä listasta ehdokkaat läpi että ketä on tarjolla. Meni varmaan listaa lukiessa sen verran pitkään että vaalivirkailijat taisivat miettiä että mitähän kirkkovenettä tuo siellä siihen lappuun taiteilee tjsp.
Minun äänestyspäätökseen vaikuttaa kuinkapaljon kyseisen puolueen ministerit ovat sössineet Suomen asioita viimeisen neljän vuoden aikana. Lisäksi katson mitä puolueet väittävät ajavansa tulevana kautena.
Ongelmana on, että näiden kriteerien jälkeen jää aika vähän vaihtoehtoja ja minulla on oikeasti vaikeuksia päättää mikä olisi sellainen puolue, jota haluaisin äänestää.
Vierailija kirjoitti:
Minun äänestyspäätökseen vaikuttaa kuinkapaljon kyseisen puolueen ministerit ovat sössineet Suomen asioita viimeisen neljän vuoden aikana. Lisäksi katson mitä puolueet väittävät ajavansa tulevana kautena.
Ongelmana on, että näiden kriteerien jälkeen jää aika vähän vaihtoehtoja ja minulla on oikeasti vaikeuksia päättää mikä olisi sellainen puolue, jota haluaisin äänestää.
äänestät siis aina oppositiota tai kokonaan uusia puolueita
Muutin viime vuonna uuteen vaalipiiriin, josta en tunne oman puolueeni ihmisiä (vielä). Päätöksen tein tutustumalla ensin ehdokkaisiin netissä ja sitten olemalla yhteydessä siihen ehdokkaaseen, joka tuntui omimmalta.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Minun äänestyspäätökseen vaikuttaa kuinkapaljon kyseisen puolueen ministerit ovat sössineet Suomen asioita viimeisen neljän vuoden aikana. Lisäksi katson mitä puolueet väittävät ajavansa tulevana kautena.
Ongelmana on, että näiden kriteerien jälkeen jää aika vähän vaihtoehtoja ja minulla on oikeasti vaikeuksia päättää mikä olisi sellainen puolue, jota haluaisin äänestää.
äänestät siis aina oppositiota tai kokonaan uusia puolueita
Joskus on ollut jopa ihan fiksujakin ministereitä. Harvoin kyllä, mutta vahinkoja sattuu.
Ensisijainen kriteeri on se, että en äänestä yhtäkään näistä isoista puolueista jotka ovat olleet viime kausina eduskunnassa. Ne on saaneet vain pahaa aikaan. Yleensä oon pari vaalikonetta netissä tehnyt ja katsonut sieltä pienempien puolueiden ehdokkaista sellaiset jotka vaikuttavat mielipiteiltään/aatteiltaan samanhenkisiltä kuin itse olen. Aiempia äänestämisiäni en muista, mutta viimeksi ääni meni Piraattipuolueelle, ja nyt näissä meneillään olevissa vaaleissa parin vaalikoneen jälkeen näyttäisi että menee taas ääni tuon saman puolueen ehdokkaalle.
Mikään ei ikinä muutu jos kaikki äänestää vain Persu/Vihreä/SDP/Kok/Keskusta/Kristillisdem. -linjaa. Samat puolueet siellä eduskunnassa on pyörineet vuosikausia ja ainakin tämä viimeisin hallituskausi on ollut ihan fiasko, on leikattu kaikista köyhimmiltä ja päästetty kaikenmaailman elintasopakolaisia maa täyteen... Jotain rajaa tähän touhuun! Itseäni ainakin kiinnostaisi valtavasti, että muuttuisiko asiat oikeasti parempaan päin, jos sinne eduskuntataloon laitettaisiin aivan eri ihmiset kuin ennen? Tulisiko jotain oikeasti uusia ajatuksia ja rohkeita uudistuksia?
Vierailija kirjoitti:
Ihan piruuttani vaan arvon jonkun persun sokkona.
Nyt selvis miksi näitä hakkaraisia ja immosia eksyy eduskuntaan.
Ensin tietysti puolue ja sen jälkeen arvailin vaan ehdokkaista kun en henkilökohtaisesti ketään tuntenut. Minä arvostan koulutusta ja se sitten ratkaisi ehdokkaan.