Miten saisin ystäväni ja sukulaiseni ymmärtämään että autan kyllä IT-asioissa jos minulla on sopivasti aikaa, mutta en ole 24/7 helpdesk
En varsinkaan viikonloppuisin jolloin haluan levätä, se että silloin minulle soittaa kolme kertaa putkeen ja jättää närkästyneen viestin vastaajaan ei ainakaan innosta auttamaan yhtään enempää.
Kommentit (3)
Minä sanoisin että en ole helpdesk ollenkaan, en edes silloin tällöin kun on aikaa. Autat yhtä, saat pian auttaa tuhatta ja melkein mihin vuorokauden aikaan tahansa.
Kannattaa tehdä selväksi että vapaa-ajallasi et tee työtä. Tai siis oletan, että työskentelet IT-hommissa..?
No sanot suoraan, että vapaa-ajalla sinun on pakko rentoutua ja olla irti työasioista (eli it-asioista), muuten et jaksa ja uuvut. Ja selität, että neuvot it-asioissa korvausta vastaan arkisin klo 8-17 välillä, koska et halua tuhota jaksamistasi. Jos loukkaantuvat, niin oma vikansa.
Mission impossible.
Älä vastaa puhelimeen. Se on ainoa mikä auttaa. Itse olen pohtinut samaa kohta parikymmentä vuotta.