Vauvan imetys
Milloinka pitäisi alkaa lopettelemaan ? Omani nyt 6kk, ja edelleen täysimetys.
Maistellut myös vähän soseita.
Jotenkin tuntuu hankalalta tämä lopettaminen.
Aina olo että vielä jos vähän aikaa jatkaisin, katellaan niitä soseita myöhemmin lisää :(
Kommentit (9)
Jatka imetystä ja tarjoa vauvalle siinä ohessa pieniä maistiaisia kiinteitä, vaikka aina silloin kun itse syöt. Maito on vauvan pääasiallinen ravinnon lähde noin vuoden ikäiseksi asti ja ne ruokamäärät kyllä lisääntyy pikkuhiljaa.
Siis täh. Jos on maistelu soseita ei olla täys imetyksellä. Miks olet lopettamassa imetystä soiden aloitukseen? Soseita ensin kerta päivässä sitten kaks sitten aamupuuro sit iltapuuro ja jossain välissä välipala sose mukaan niin että on 5 ateria kertaa päivässä. Joka aterialla lisäksi imetys ja myös niiden lisäksi tarpeen mukaan. Jatka näin ainakin vuoden ikään ja pitempääkin jos haluat.
Jos tarkoitat, että milloin pitäisi alkaa antamaan korviketta, niin ei välttämättä ollenkaan, jos sinulta tulee rintamaitoa riittävästi. Jatkat vain soseiden antamista, ja lisäät niiden määrää. 1 vuotiaana sitten tavallista maitoa.
Minä imetin kuopustani 1v1kk ikäiseksi. Jossain vaiheessa, ennen soseiden aloittamista, annoin 1 dl/vrk korviketta, kun rintamaitoa ei tullut riittävästi. Kun ikää tuli, aloin antamaan soseita niin paljon, ettei korviketta enää tarvittu. 1v alkaen siirryttiin asteittain tavalliseen maitoon.
Ei imetystä pidä lopettaa soseisiin vaan imetystä jatketaan kiinteän ruuan rinnalla.
Soseita kannattaa jo maisteluttaa rohkeasti ja reippaasti, pelkkä rintamaitosi ei kauaa enää riitä vauvan kasvavaan ravinnontarpeeseen. Imetystä suositellaan jatkettavan soseiden rinnalla ainakin 1v asti eikä mikään estä sinua jatkamaan imetystä vielä pidempäänkin kunhan rintamaito ei enää ole lapsen ensisijainen ravinnonlähde.
Haikeaahan tuo voi olla ja muistan miten erittäin väsyneenä oli alkuun vain helpompi imettää ja imettää, kuin tehdä soseita ja siivota sotkuja ja turhautua kun ei vauvalle kelpaa mikään :). Mutta kyllä se siitä helpottui, yksivuotiaana oli jo melko taitava syömään itse ja juomaan mukista, aika kaikkiruokainenkin. Lapsen kanssa oli helpompaa käydä kerhoissa, kaupungilla ja kylässä kun ei tarvinnut enää imettää joka ateriaa (kammoan omakohtaista julki-imetystä). Imetin lähemmäs kaksivuotiaaksi kuitenkin.
Kaikki tuttavani ovat jo tässä vaiheessa alkaneet imetystä lopettelemaan.
Esikoinen kyseessä itsellä, joten ei täysin varmaa tietoa ole.
vasta 2 viikkoa sitten ensimäisen kerran soseita kokeiltu, tosin ei edes joka päivä.
No hyvä asia sitten imetyksen suhteen. Että antaa mennä kun kerta maistuu hyvin :D
Ap
Vierailija kirjoitti:
Kaikki tuttavani ovat jo tässä vaiheessa alkaneet imetystä lopettelemaan.
Esikoinen kyseessä itsellä, joten ei täysin varmaa tietoa ole.
vasta 2 viikkoa sitten ensimäisen kerran soseita kokeiltu, tosin ei edes joka päivä.
No hyvä asia sitten imetyksen suhteen. Että antaa mennä kun kerta maistuu hyvin :D
Ap
Eikö neuvolassa ole kerrottu perusasioita? Vauva tarvitsee äidinmaitoa vuoden ikäiseksi saakka Jos vauvaa ei imetä, pitää antaa korviketta. Kiinteä ruoka ei tule imetyksen tilalle vaan sen rinnalle. Äidinmaito (tai korvike jos ei imetä) on tärkein ravinto vuoden ikään saakka.
6 kk ikäinen tarttee kiinteää ruokaa päivittäin imetyksen lisäksi. Eli ryhdy antamaan kiinteitä nyt säännöllisesti.
Eihän sitä tarvitse lopettaa pitkään aikaan! Suositus on, että osittaisimetystä jatkettaisiin vähintään vuoden ikään.