Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Olenko väärässä?

Vierailija
26.03.2019 |

Nyt saatte tuomita minut ja mielipiteeni ihan luvan kanssa. Avopuolisoni on todella läheinen äitinsä ja myös muun perheensä kanssa. Tämä on minusta hienoa sillä itse olen oman perheeni kanssa hieman etäisempi, mutta minusta tuntuu, että hänen äitinsä ei kykene päästämään irti pojastaan. Olemme poikaystävän kanssa asuneet yhdessä nyt jo 2 vuotta. Olemme 25-vuotiaita. Asumme muutaman tunnin ajomatkan päässä hänen vanhemmistaan ja todella kaukana minun perheestäni. Hänen perheensä pyytää häntä yhä mukaan jokaiselle ulkomaanmatkalle jonka he tekevät, mutta minua ei ikinä kutsuta. En siis odota että he minun matkaani maksaisivat mutta eivät sano edes että "Ap saa toki myös tulla jos haluaa maksaa matkansa". Minusta tämä on hieman outoa että poikaystäväni matkustaisi yhä äitinsä kanssa ja jättää minut kotiin. Poikaystävä on viime aikoina kyllä oma-aloitteisesti kieltäytynyt kutsusta. Toisen kerran osti hänen äitinsä koko perheelle yhtenevät asut erääseen tilaisuuteen. Minulle ei tietenkään ollut. Ei sillä että olisin tarvinnutkaan, mutta tuntui jotenkin hölmöltä mennä heidän kanssaan kun en sitten kuitenkaan kuulunut porukkaan. Minusta tuntuu, että hänen äidillään on edelleen niin paljon valtaa poikaansa ja haluaa, että mikään ei muuttuisi, mutta tässä ollaan nyt selkeästi aikuisia jo, minusta minä ja mieheni omana perheenämme ansaitsisimme selkeämpää rajojen kunnioitusta ja että myös minut otettaisiin osaksi perheen yhteisiä juttuja. Nyt tuntuu että olen todella ulkopuolinen. Olenko väärässä?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
26.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitkä ihmeen yhtenevät asut? Ehkä se äiti ei tiennyt sun kokoa.

Vierailija
2/8 |
26.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Äiti ei tässä ole se oikea ongelma, siitä pääsee helpolla, mutta sun mies on tässä se oikea ongelma, johon pitäisi teidän saada muutosta parempaan. Oletan, että olet kyllä tästä asiasta puhunut miehesi kanssa, joten hän on se, joka muutoksen saa aikaan, niin halutessaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
26.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ai helvetti, miten kestät miestäsi?? :D

Miten ihmeessä pystyt kiihottumaan hänestä??

Vierailija
4/8 |
26.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

😂 Nauran vatsa kipeänä. Kuvaile vielä ne yhtenäiset asut.

5/8 |
26.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Toisen kerran osti hänen äitinsä koko perheelle yhtenevät asut erääseen tilaisuuteen. Minulle ei tietenkään ollut."

Kuulostaa erikoiselta ja kieltämättä vähän hauskaltakin. Tuo saisi todella pohtimaan, yrittääkö äiti viestittää, ettet kuulu samaan "heimoon" :)

Minusta ulkopuolisuuden kokemuksesi on ihan ymmärrettävä. Toisaalta olette vielä nuoria, varmaan ajan mittaan rajat selkiytyvät kaikille osapuolille.

Vierailija
6/8 |
26.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä rajoja nyt ei kunnioiteta? En oikein bongannut tekstistäsi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
26.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisitko siis halunnut yhteneväisen asun? Apua, kenestä tässä pitäisi olla huolissaan:D

Vierailija
8/8 |
26.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sinusta tuntuu ulkopuoliselta koska olet ulkopuolinen. Turha siihen porukkaan on väkisin änkeytyä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän kolme