Valosaasteen vähentäminen
Valoa pidetään usein edistyksen symbolina, mutta varsinkin öisen ulkovalaistuksen lisääntymisellä on myös haittapuolensa. Ihminen nukkuu parhaiten luonnonpimeässä ja myös muut eliöt ovat sopeutuneet säännönmukaiseen valoisan ja pimeän vaihteluun. Keinovalaistus rikkoo auringon ja kuun kierron luonnolliset rytmit ja aiheuttaa siksi merkittäviä terveys- ja ympäristöriskejä.
Kommentit (4)
Itseasiassa valosaaste on yksi asia joka minua ärsyttää kaupungeissa. Tähtitaivasta ei nää ja ällöttävää oranssi kupu on koko kaupungin yllä. Monia paikkoja valaistaan ihan likaa.
Oman taloyhtiön kaksi isoa valaisinta on ollut jo hetken pois käytöstä ja ainakin minä nautin pimeästä takapihasta (ei liikennettä).
Valosaasteesta ja sen haitoista puhutaan kyllä aivan liian vähän. Päinvastoin kehitys tuntuu olevan täysin päinvastainen, kun esimerkiksi Jyväskylä julistautuu valon kaupungiksi.
Linkki: https://www.syke.fi/fi-FI/Julkaisut/Ymparistolehti/2013/Haittavalo_hall…