Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

SINKUT (lapsettomat) ! Syömis-/ruokailutottumuksenne?

Tollikka
15.03.2019 |

Tämä aihe on kiinnostanut minua jo pitkään. Mainitse sukupuolesi ja ikäsi sekä tapasi hoitaa ruokahuolto yhden hengen taloudessasi? Aloitan itse:

Nainen, 32, olen ollut pitkään sinkkuna. Syön pääasiassa aamu- ja välipalaruokia kuten voileipiä, jogurttia myslillä/hedelmillä, paistettuja/keitettyjä kananmunia jne. Joskus jaksan tehdä töihin lounaat (esim. kasviscurry riisillä), jolloin syön samaa koko viikon. Pihiyttäni en syö juurikaan ulkona paitsi joskus kavereiden kanssa tietysti. En syö lounaita ulkona enkä viitsi (taaskaan pihiyttäni) hakea kaupasta lounaita, vaan töissä on pikanuudeleita jne. jemmassa. Olisin varmasti pirteämpi, jos söisin kunnon ruokaa ja paljon monipuolisemmin kasviksia. Tämä on asialistalla tänä keväänä vahvasti.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
15.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nainen, aikuinen. Ollut sinkku koko aikuisikäni.

En tee koskaan ruokaa itselleni, ja olen kasvissyöjä. Saatan ostaa pinaattikeiton tai vastaavan ja lämmittää. Tai vegaanipizzan. Yleensä menee voileivällä, hedelmillä ja tuoreilla sekä keitetyillä vihanneksilla yms.

Näillä eväillä pysyy mukavasti hoikkana! Jos joku ystävistä tulee kylään, voi olla että joku tuo esim. itse tehtyjä kasvispihvejä. Itse en jaksa alkaa väsätä.

Ja koska nyt joku alkaa ulvoa ravintoaineista, kävin juuri lääkärissä ja minulta otettiin laaja verenkuva. Arvot kaikki kohdallaan. Minulla on sairaus joka vaatii seurantaa, siksi tarkat verikokeet kerran vuodessa. 

Liikun todella paljon ja kuntoni on hyvä. Että se siitä.

Vierailija
2/2 |
15.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mites muut :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kolme neljä