Laskettu aika viikon päästä; mitä vauvalle kotiinlähtövaatteiksi??
Minkälaisissa vaatteissa tähän vuoden aikaan syntynyt vauva kuskataan kotiin? Mulla on semmoinen kaukaloon laitettava paksu makuupussi, mutta mitä sen alle? Housut ja body tietty, mutta tarviiko jonkun haalarin? Villapuvun? Neulepuvun?
Kommentit (13)
Vierailija kirjoitti:
Kiitos!
Pk-seudulla asumme.
No sitten johonkin toppismerkkipotkikseen Cucciin tai Armaniin.
Meillä oli pari viikkoa sitten tavalliset vaatteet ja päällä villahousut ja -takki. Sitten kaukaloon ja peitto päälle. Pipo ja kypärämyssy tietysti. Tämä Helsingissä. Hyvin pärjättiin, auto oli siinä perhepesähotellin edessä ja ajettiin se rapun oven eteen kotona niin ei hirveän pitkää ulkoilua tullut.
Itse olen lapsella noudattanut usein ohjetta: sen verran kuin itse pukisit itsellesi + yksi kerros. Vastasyntyneellä tietty saa olla aika lämmin.
Olen samaa mieltä ekan kommentoijan kanssa. Ohut villapuku tai esim newbie jumpsuit lisäksi on hyvä.
Ihanaa synnytystä ja onnea koko perheelle :)
Body, housut, jumpsuit tai vastaava, myssy, tumput ja sukat.
LV laukku ja nahkatakki.
olethan jo kuvannut vaatteet blogiisi ?
Olisiko kannattanut leikkiä vielä hetken aikaa nukeilla, ennenkuin hankitte lapsen.
Haloo, mitä kysymyksiä. Tänään lämpö täällä helsingissä pari astetta plussan puolella.
Viikon päästä voi olla joko +10 tai -10.
Tuskin te sitä vastasyntynyttä kuitenkaan kovin pitkään ulkona kärräätte suoraan.synnytyslaitokselta lähtiessänne.
Vierailija kirjoitti:
Olisiko kannattanut leikkiä vielä hetken aikaa nukeilla, ennenkuin hankitte lapsen.
Haloo, mitä kysymyksiä. Tänään lämpö täällä helsingissä pari astetta plussan puolella.
Viikon päästä voi olla joko +10 tai -10.
Tuskin te sitä vastasyntynyttä kuitenkaan kovin pitkään ulkona kärräätte suoraan.synnytyslaitokselta lähtiessänne.
No olipa ystävällinen vastaus! Tuliko itsellesi hyvä mieli kun sait olla töykeä?
Ja muuten, nukkeleikeistä on jo tovi aikaa, olenhan jo 38 v. ja tämä on kolmas lapsemme, aikaisemmat vaan ovat syntyneet kesähelteillä niin ei ole tarvinnut vaateasioita juuri pohtia.
Ap
Mä puin maaliskuun vauvalle bodyn, housut, sukat (jalkoihin ja käsiin), puuvillavuorisen pörröhaalarin, jonka hihansuut käänsin umpeen, villalangasta virkkaamani tossut, puuvillapipon ja haalarin hupun.
Turvakaukalossa kannoin synnäriltä autoon ja autosta kotiin. Oli aurinkoinen, tuuleton päivä ja lämpötila jotain 0-5°C (plussalla siis). Turvakaukalossa oli sellainen vähän tuulta pitävä katto/aurinkosuoja ja mukana oli vielä pieni villapeitto, jonka olisi voinut laittaa vauvan suojaksi tuulisena ja kylmempänä päivänä.
Ulkoilua vauvalle ei tullut muutamaa minuuttia pidempää aikaa ja autossa oli lämmin.
Missäpäin Suomea? Pk-seudulla laittaisin sisävaatteiden päälle ohuen villapuvun, ja sitten pussiin.