Verotusta pitää kiristää reilusti
Vielä niinkin vähän aikaa sitten kuin 90-luvulla juuri kukaan ei tienannut yli 2000 palkkoja. Eikä se vaikuttanut mitenkään laskevasti työmotivaatioon. Nyt ihan keskinkertaisuus saa 3000 palkkaa. 7000 palkat on ihan normaaleja vaikka ei osaa juuri mitään järkevää.
Omaisuustulot myös räjähtäneet pilviin.
Pitäisi hienosäädön sijaan säätää niin että kukana ei saa käteen enempää kuin 2500 kuussa, kaikki sen yli menisi veroihin.
Jos kuvittelee että osaamiselleen on jotain kysyntää ulkomailla saa lähteä yrittään.
Kommentit (8)
Vierailija kirjoitti:
Ja mistähän tämä aloitus juontaa juurensa? Sulla on taskut tyhjät ja toisilla muka sinun rahat?
Ehkä sänkyihinsä kuolevista vanhuksista hoitokodeissa
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ja mistähän tämä aloitus juontaa juurensa? Sulla on taskut tyhjät ja toisilla muka sinun rahat?
Ehkä sänkyihinsä kuolevista vanhuksista hoitokodeissa
No jos rahaa täytyy johonkin panna, mieluummin terveellisempien elämänvalintojen tukemiseen, niin ettei menisi vanhempana ihan lunastuskuntoon.
Tienasin jo 2000-luvun alussa reilusti yli 2000 e/kk
Kateutesi paistaa läpi aika tehokkaasti. Todellisuudessa verojen korotus ja siitä aiheutuva elämän kallistuminen saa aikaan sen, että monien ihmisten työhalut ja maanpuolustustahto laskevat nykyistäkin vähäisemmäksi. Lisäksi nykyistä suurempi osa suomalaisista muuttaisi pois suomesta paremman elintason saavuttamiseksi.
Ihmisiä ei kiinnosta tehdä mahdollisimman paljon töitä- tai antaa parasta mahdollista työpanostaan sellaisen maan hyväksi jossa työntekijälle itselleen jää alhainen summa rahaa verrattuna työn fyysiseen tai henkiseen kuormitukseen.
Kysyntää osaaville ihmisille kyllä löytyy ulkomailta kunhan valitsee maan oikein. Esim. Viro, Sveitsi, Saksa, Ranska.
Voi v i t t u taas tätäkin aloitusta.
Yritätkö kertoa, että tyhmyys ja köyhyys kulkee käsi kädessä?
Ei ole hinnatkaan samat kuin 1990-luvulla.
Ja mistähän tämä aloitus juontaa juurensa? Sulla on taskut tyhjät ja toisilla muka sinun rahat?