IL :Poliisi huolissaan: Vantaalla pyörii jopa 10-vuotiaita sekakäyttäjiä - tyttö sammui hankeen 20 asteen pakkasessa
Poliisin mukaan päihtyneitä 10-14-vuotiaita lapsia on tavattu etenkin Tikkurilassa rautatieaseman ja Kirjastopuiston ympäristössä. Päihtyneitä lapsia on ollut alueella myös arki-iltaisin.
Lapset ovat käyttäneet alkoholin ohella myös kannabista ja lääkkeitä.
Poliisi kertoo selvittävänsä nyt yhteistyössä lastensuojelun ja nuorisopalvelujen kanssa, mistä lapset päihteitä hankkivat ja mikä tai kuka saa esimerkiksi 10-vuotiaan juomaan itsensä tukevasti humalaan.
Poliisin mukaan sivulliset pelastivat hiljattain Tikkurilan keskustassa 20 asteen pakkasessa lumihankeen sammuneen ja hypotermiasta kärsineen tytön. Lapsi kiidätettiin sairaalaan.
Videoita jaettu someen
Tapauksiin liittyy myös kuvaamista. Lapset ovat jakaneet kuvia ja videoita humalaisista tai sammuneista kavereistaan sosiaalisessa mediassa. Kun epäedullisia kuvia tai videoita ladataan nettiin, on asiaa vaikea jälkikäteen korjata.
Itä-Uudenmaan poliisi muistuttaa, että päihteiden välittäminen alaikäisille rikollinen teko.
Ilmiöstä jotakin tietäviä pyydetään ottamaan yhteyttä Itä-Uudenmaan poliisiin sähköpostitse. Osoite on: ennaltaestavatoiminta.ita-uusimaa@poliisi.fi
Kun kohtaat humalatilassa olevan lapsen, soita välittömästi hätänumeroon 112.
Poliisi kehottaa myös lapsia huolehtimaan kavereistaan ja soittamaan rohkeasti apua, kun he huomaavat, ettei kaveri voi enää hyvin.
– Vaikka lapsi olisi itsekin hölmöillyt, ei kaverin huonosta voinnista sai jättää rangaistuksen pelossakaan ilmoittamatta.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/2ca97064-f921-4eb9-9535-06ec405ddfa3