Älyvapaat "syyt" parisuhdeväkivallalle
Koska yksi miesasiamies on katsonut asiakseen syytellä uhria eräässä toisessa ketjussa, enkä halua pilata avunpyyntöketjua tällä aiheella, niin avataan nyt ihan oma. Kun tätä jorkkia nyt kuitenkin niin kovasti näyttää kiinnostelevan, niin mitä "syitä" puolisoillanne on ollut käydä päälle?
Aloitan kertomalla, että minun päälleni on käyty mm. siitä syystä että minulla oli ollut ennen sitä suhdetta mies ja kun silloinen kumppani tätä rupesi pohtimaan, niin hänestä se oli riittävä syy käydä h**ran päälle.
Miesasiamieskin voisi tässä nyt kertoa onko esimerkiksi kuvailemassani tapauksessa hänestä kyseessä "julma psyykkinen väkivalta", vai mitä hän nyt sitten väittääkin aina näiden fyysisten pahoinpitelyjen syyksi.
Kommentit (2)
Usein haetaan monimutkaisia syitä pahantekijöiden käytökselle, mutta syyt on kuitenkin hyvin yksinkertaisia.
Joillekin epävarmuus omasta olemisesta on niin hurja, että halutaan käyttää valtaa edes johonkin eli loogisesti lähimpänä olevaan.
Se voi pönkittää tekijää sen pienen hetken, mutta, pitkällä aikavälillä he tietysti vain huononevat.
Koskee myös naisia jotka läiskivät poikkista ohimennen. Nollatoleranssi kaikelle läiskimiselle ja tönimiselle myös.
Vaimo löi minua kännipäissään naamaan ravintolapöydässä, koska seurueessa muilla oli hauskaa ja hän kuvitteli kaikkien nauravan hänelle. Siihen päälle sanoin jotain mielestäni nokkelaa ja hauskaa hänelle hiljempaa, ja hän kuvitteli sen olevan vittuilua. Turpaan tuli. Toisen kerran hän löi syystä, jota en muista nyt edes, mutta siinä oli jotain riitaa. Nuo olivat suhteen alkuaikoina. Olisinpa ymmärtänyt silloin tehdä oikeita päätöksiä.