Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

WGTOW-tyylinen tulevaisuus ajatuksena

Vierailija
05.03.2019 |

Nyt kun tämä mgtow on taas tapetilla tuli pakostakin mieleen että taidan itse olla saman tyylisen ajatuksen äärellä. Erona toki että olen nainen. Olen naimisissa ja tämä on kolmas parisuhteeni, enkä tiedä mikä menee aina pieleen... Tuntuu että hukun parisuhteessa ja tunnen jatkuvasti olevani vääränlainen miehen näkökulmasta. En ole kokenut yhdessäkään suhteessa kelpaavani sellaisena kuin olen. Ensimmäisessä suhteessa mies käytti minua rahallisesti hyväksi ja petti. Toisessa suhteessa olin miehelle vain kodinkone, mies työnsi minut pois luotaan sekä henkisellä että seksuaalisella tasolla. Nykyisessä suhteessa olen saanut kommentteja kuinka olen liian sosiaalinen, liian äänekäs, puhun vääriä asioita väärien ihmisten kanssa, en halua tarpeeksi seksiä, en harrasta oikeita asioita... Kaikki mitä teen on miehen mielestä kritiikin paikka koska aina voi parantaa. Kehuja saa todella harvoin siis, miksipä olla tyytyväinen jos lopputulos ei ole parasta mitä voi olla. Mies kehuu muita naisia minulle ja minä näytän "ihan hyvältä"...

Lopullinen niitti tässä suhteessa on minun lukuisat sairauteni ja masennus, joiden suhteen mies on täysin empatiakyvytön. Itkuni on "vollotusta" ja turhaa paskaa. Muiden itku saa empatiaa ja heillä on "kova paikka" tai muuten joku hyvä syy. Minulle mies suuttuu ja huutaa jos voin huonosti. Eri edessä siis, en vain jaksa enää enkä voi parantua tässä suhteessa.

Jatkossa aion siis elää ilman miehiä. Hommaan ehkä koiran. Joko olen itse aivan kamala riivinrauta tai sitten en vain sovi yksiin miesten kanssa. Joko tai - parempi elää ilman parisuhdetta. Eipähän ole paineita että pitäisi olla jotain muuta tai tehdä jotain muuta kuin itse haluaa.

Kommentit (19)

Vierailija
1/19 |
05.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

No tuo mies joka sulla on on harvinaisen p*ska, jss nopeasti.

Mutta totta on, että hyviä naisia on paljon ja hyviä miehiä vähän. Hyvällä miehellä on mistä valita, joten moni hyvä nainen jää väkisin ilman ja pärjää paremmin ilman huonoa miestä.

Vierailija
2/19 |
05.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tulee nousemaan. Äärifeministit taitavasti kylvävät halveksuntaa ja epäluuloja c#-poikia kohtaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/19 |
05.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sinullahan on selkästi diagnoosi tai useampia.  Ilmeisesti noilla úleillakin on. TOWOWOW on sitten vain sen ilmenemä tai toimintatapa. Tavallisella ihmisellä ei ole tarvetta sellaiseen.

Vierailija
4/19 |
05.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

WGTOW on aika lailla alkanut jo. Monet naiset seurustelevatkin naisen kanssa, jos oma suuntautuminen antaa yhtään myöten. Siinä on se etu, että nainen on empaattinen ja parempi kommunikoimaan. Ei myöskään täydy taipua epärealistisiin ulkonäkövaatimuksiin ja pitää kaikista mahdollisista seksitempuista, mitä miehet haluaisi. Eikä täydy sopeutua ajatukseen, että oma kumppani haluaisi panna lähes kaikkea hyvännäköistä liikkuvaa, koska naisen seksuaalisuus toimii paljon tunteiden kautta. Harva bi-nainenkaan kai erityisesti innostuu instatypyjen seuraamisesta ja jynkylle yhtenään altistumisesta?

Itsekin olen miettinyt, että paras ratkaisu olisi seurustelunomainen sitoutuminen naisen kanssa, jos vaan löytäisin sellaisen joka kanssa kemiat ja ajatukset sopii hyvin yhteen. Miehiä voisi olla joskus seksiin yhteisellä sopimuksella, jos nyt enää kokee että sellaista kaipaa. Uskon, että n+n suhteessa pettäminen, valheellisuus ja hyväksikäyttö on epätodennäköisempää, vaikka tietenkin sitäkin tapahtuu.

Vierailija
5/19 |
05.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun ex mies kanssa kokoajan haukkui ja kaikki ongelmani, seksin tai läheisyydenkaipuu, halu kysyä mitä kuuluu, ajatus yhteisestä lomasta oli HUOMIONHAKUISUUTTA.

En kritisoi mgtow-laisia, elän itsekin nkysyään yh sinkkuna elämäni kiistattomatta ihanimpia vuosia.

Vierailija
6/19 |
05.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/19 |
05.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

identiteettipolitiikka johtaa vihaan.

Vierailija
8/19 |
05.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vmp

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/19 |
05.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyviä kommentteja täällä, kiitos niistä.

Itselläni tuntuu pahalta parisuhteessa ollessani juurikin tuo ajatus, etten tule ikinä riittämään miehelle oli kyseessä sitten kuka mies tahansa. Toki puhun nyt vain omasta kokemuksesta enkä voi yleistää tätä kaikkiin miehiin mutta tämä tuntuu koskevan enemmistöä miehistä. Nykyinen mieheni on sanonut se ihan ääneen: miehen biologia vaatii parittelemaan mahdollisimman monen naisen kanssa. Vaikka oma kumppani olisi kaunis ja ihana, vietti vie aina muualle. Lisäksi miehet kiinnostuvat erilaisuudesta (myöskin viettien aikaansaamaa) ja siksi kyllästyvät omaan kumppaniinsa. Itse haluaisin olla kumppanilleni se ihanin ja paras, hänen silmissä kaunein ja haluaisin miehen olevan onnellinen siitä että on tavannut juuri minut. Mutta ainakaan omissa suhteissani tämä ei ole toteutunut koskaan. Vika voi toki olla minussa ja pärstässäni. Mutta se nyt vain sitten vahvistaa sitä ajatusta että en tule löytämään sellaista miestä joka näkisi minut yllämainitulla tavalla.

Eniten ehkä haaveilen olotilasta missä en koe painetta harrastaa seksiä. Tai painetta keksiä aina jotain uutta virikettä että miehellä pysyisi mielenkiinto yllä. Nykyisin harrastamme seksiä pari kertaa viikossa, ja huomatkaa että minä olen siis masentunut ja minulla on pari sairautta jotka aiheuttavat kipuja ja uupumusta. Tämä ei tietystikään riitä miehelle. Hänellä on paineita ja hän ärtyy ja masentuu kun seksiä ei ole tarpeeksi. Tavallinen yhdyntä ei myöskään riitä, vaan pitäisi olla asuja ja leluja, uusia asentoja yms. Kun yritän selittää millainen prosessi se minulle on, että masentuneena ja uupuneena kaivan itsestäni jotain seksihaluja esille, ei mies halua edes kuunnella syitäni. Se on turhaa selittelyä ja marinaa. Sekään ei miehelle riitä että suostun seksiin hänen vuokseen, vaan minun pitäisi olla kiimainen ja halukas ja laueta myös itse. Tähän en millään pysty aina, vaan silloin tällöin. Tilanne ei nyt varsinaisesti ainakaan kasvata halujani, vaan työntää minua kauemmas miehestä. Tuntuu että vaikka kuinka yritän ei mies arvosta minua ja tunteitani yhtään sen enempää.

En ole vielä tavannut miestä jolla kiinnostaisi se miltä minusta tuntuu ja hän olisi empaattinen minua kohtaan. Tuntuu että miehet joiden kanssa olen ollut ovat aina asettaneet jonkun toisen minun edelleni (joko itsensä tai perheenjäsenen tms) eikä minun tunteillani ja ajatuksillani ole väliä. Itse haluaisin että suhde perustuu molempien hyvään oloon ja kompromisseihin. Pyrittäisiin siihen että kumpikin saa jotain mitä haluaa eikä kummankaan tarvitse tehdä mitään mikä on hänelle ehdottomasti paha asia. Kumppanin ilahduttaminen pitäisi olla kiva asia myös itselle eikä itseltä pois. Kumppanin tunteet ja ajatukset eivät voisi olla koskaan naurettavia ja turhia. Mielestäni jos tuntuu tuolta, ei kyseessä ole oikea kumppani sinulle....

AP

Vierailija
10/19 |
05.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vmp

Tämä on aivan kuin mieheni suusta kun yritän kertoa miltä minusta tuntuu :D reilu reaktio

AP

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/19 |
05.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Periaatteessa olen varmaan itse WGTOW koska huomasin että parisuhteet eivät vain pelitä itselläni. Jos mies ei ollut kelvoton niin sitten minä olin aika mahdoton , ja parisuhteessa oleminen itsessään alkaa ahdistaa aina kun pahin ihastushormonikuohu lakkaa. Välillä jo ennen sitä. Yhden yön suhteista taas en saa oikein mitään irti, eikä niitä tarvitse harrastaa egon pönkittämiseksikään kuten nuorempana. Myöskään lapsien hankkiminen ei kiinnosta vähän vähää. Pidän tästä mielenrauhasta ja sydänsuruja ja parisuhdekinasteluja ei ole kyllä yhtään ikävä. Enkä mä kyllä kaipaa seksiäkään, mulla on kaksi tervettä kättä, vibraattori ja internet täynnä pornoa.

Tosin en mouhoa suureen ääneen siitä miten hanurista kaikki miehet ovat enkä siitä mitä käsittämättömän mahtavaa kaikki miehet menettävät kun minua ei nappaa seurustella eikä jörniä. Siis jos käytöksen pitäisi vastata MGTOW:ta mutta vain vaihtaa sukupuolet, niin en mä sitten halua. N38

Vierailija
12/19 |
05.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa kysyä itseltään oikeat kysymykset, ja vastata itselle rehellisesti. Rehellisesti.

Oletko jonkun ideologian sumutettavissa ja mitkä ovat seuraukset, jos lähdet niihin mukaan. Tunnetko ideologian tarpeeksi hyvin. Missä ja millainen haluat olla 5 vuoden päästä, 10 vuoden päästä. Mihin päätöksesi johtaa, oletko tekemässä itsestäsi katkeraa, vihamielistä, kateellista. Kiellätkö itseltäsi jotain, mikä on sen hinta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/19 |
05.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Periaatteessa olen varmaan itse WGTOW koska huomasin että parisuhteet eivät vain pelitä itselläni. Jos mies ei ollut kelvoton niin sitten minä olin aika mahdoton , ja parisuhteessa oleminen itsessään alkaa ahdistaa aina kun pahin ihastushormonikuohu lakkaa. Välillä jo ennen sitä. Yhden yön suhteista taas en saa oikein mitään irti, eikä niitä tarvitse harrastaa egon pönkittämiseksikään kuten nuorempana. Myöskään lapsien hankkiminen ei kiinnosta vähän vähää. Pidän tästä mielenrauhasta ja sydänsuruja ja parisuhdekinasteluja ei ole kyllä yhtään ikävä. Enkä mä kyllä kaipaa seksiäkään, mulla on kaksi tervettä kättä, vibraattori ja internet täynnä pornoa.

Tosin en mouhoa suureen ääneen siitä miten hanurista kaikki miehet ovat enkä siitä mitä käsittämättömän mahtavaa kaikki miehet menettävät kun minua ei nappaa seurustella eikä jörniä. Siis jos käytöksen pitäisi vastata MGTOW:ta mutta vain vaihtaa sukupuolet, niin en mä sitten halua. N38

Mulla on vähän samoja ajatuksia. Toisaalta joskus kaipaisin kumppanuutta, mutta on siitä paljon vaivaakin ja itse olen aika huono näkemään paljon vaivaa toisten takia. Jos olen itsekäs, niin eikö mun kuulukin/ole hyvä olla yksin? Seksiasiat on vähän hankala hoitaa yksin. Aina välillä olen ihastunut johonkin FWB-kumppaniin, mistä ei hyvä seuraa ja aina vaihtuvat kumppanit, ettei ehdi kiintyä, ei myöskään kiinnosta.

Tavallaan en ole 100% onnellinen näin, mutta paras löytämäni vaihtoehto ainakin tässä tilanteessa. Tuskin olisin täysin tyytyväinen muuhunkaan elämäntapaan.

Vierailija
14/19 |
05.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Periaatteessa olen varmaan itse WGTOW koska huomasin että parisuhteet eivät vain pelitä itselläni. Jos mies ei ollut kelvoton niin sitten minä olin aika mahdoton , ja parisuhteessa oleminen itsessään alkaa ahdistaa aina kun pahin ihastushormonikuohu lakkaa. Välillä jo ennen sitä. Yhden yön suhteista taas en saa oikein mitään irti, eikä niitä tarvitse harrastaa egon pönkittämiseksikään kuten nuorempana. Myöskään lapsien hankkiminen ei kiinnosta vähän vähää. Pidän tästä mielenrauhasta ja sydänsuruja ja parisuhdekinasteluja ei ole kyllä yhtään ikävä. Enkä mä kyllä kaipaa seksiäkään, mulla on kaksi tervettä kättä, vibraattori ja internet täynnä pornoa.

Tosin en mouhoa suureen ääneen siitä miten hanurista kaikki miehet ovat enkä siitä mitä käsittämättömän mahtavaa kaikki miehet menettävät kun minua ei nappaa seurustella eikä jörniä. Siis jos käytöksen pitäisi vastata MGTOW:ta mutta vain vaihtaa sukupuolet, niin en mä sitten halua. N38

Itsellänikin tämä vastaisi lähinnä omia ajatuksia, ei olisi tarvetta uhota sitä muille. En myöskään ajattele että kaikki miehet ovat perseestä vaan lähinnä että suurin osa miehistä on sellaisia etten minä tule heidän kanssaan toimeen. Olen jo sen verran vanha (33) etten usko juuri sen sopivan tyypin tulevan minua vastaan... En jaksa enää kokeilla, pettyminen ja epäonnistuminen sattuu liikaa. Haluan vain olla oma itseni ilman paineita muuttumisesta.

AP

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/19 |
05.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Tulee nousemaan. Äärifeministit taitavasti kylvävät halveksuntaa ja epäluuloja c#-poikia kohtaan.

C#-poikia? Olen hieman hämmentynyt, sillä C# on ohjelmoitikieli...

Vierailija
16/19 |
05.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taidat AP olla aika kiltti ihminen? Selkeästi nuo tapailemasi miehet ovat kokeneet, että sinun kanssasi on helppo toimia itsekkäästi, että et pistä sille heti stoppia. Tuohon kannattaa yrittää pureutua (seuruselitpa tulevaisuudessa tai et), sillä kiltit ihmiset helposti houkuttelevat ympärilleen vääränlaista porukkaa.

Vierailija
17/19 |
05.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Tulee nousemaan. Äärifeministit taitavasti kylvävät halveksuntaa ja epäluuloja c#-poikia kohtaan.

C#-poikia? Olen hieman hämmentynyt, sillä C# on ohjelmoitikieli...

c# = korotettu c = cis

cis-poika = poika, joka kokee sukupuoli-identiteettinsä vastaavan syntymässään määriteltyä sukupuolta.

Intersekstionaalisen feminismin termi.

Terv. Toksinen minimuna MGTOWTM -ryhmäläinen

Vierailija
18/19 |
05.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Taidat AP olla aika kiltti ihminen? Selkeästi nuo tapailemasi miehet ovat kokeneet, että sinun kanssasi on helppo toimia itsekkäästi, että et pistä sille heti stoppia. Tuohon kannattaa yrittää pureutua (seuruselitpa tulevaisuudessa tai et), sillä kiltit ihmiset helposti houkuttelevat ympärilleen vääränlaista porukkaa.

Tämä on täysin totta. Minulle on ominaista ns. miellyttämisen tarve. Haluan että minusta pidetään ja välttelen konflikteja. Olen mm. alkanut harrastaa seurustelukumppanieni lajeja, lainannut rahaa, auttanut ja opettanut missä asiassa vain voin yms. Nykyisen miehen olen esimerkiksi opastanut hänen nykyiseen ammattiinsa ja antanut hänelle oman yritykseni, koska hän ei kykene työskentelemään muuten kuin yrittäjänä. Autan miestä edelleen koska hän kokee ettei osaa vielä tehdä firman töitä yksin. En haluaisi, sillä se väsyttää minua, mutta tuntuu että minun on pakko. Toisaalta mies myös vaatii sitä. Kieltäytyminen kumppanin toiveista tuntuu pahalta ja kritiikki vielä pahemmalta.

AP

Vierailija
19/19 |
05.03.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Hyviä kommentteja täällä, kiitos niistä.

Itselläni tuntuu pahalta parisuhteessa ollessani juurikin tuo ajatus, etten tule ikinä riittämään miehelle oli kyseessä sitten kuka mies tahansa. Toki puhun nyt vain omasta kokemuksesta enkä voi yleistää tätä kaikkiin miehiin mutta tämä tuntuu koskevan enemmistöä miehistä. Nykyinen mieheni on sanonut se ihan ääneen: miehen biologia vaatii parittelemaan mahdollisimman monen naisen kanssa. Vaikka oma kumppani olisi kaunis ja ihana, vietti vie aina muualle. Lisäksi miehet kiinnostuvat erilaisuudesta (myöskin viettien aikaansaamaa) ja siksi kyllästyvät omaan kumppaniinsa. Itse haluaisin olla kumppanilleni se ihanin ja paras, hänen silmissä kaunein ja haluaisin miehen olevan onnellinen siitä että on tavannut juuri minut. Mutta ainakaan omissa suhteissani tämä ei ole toteutunut koskaan. Vika voi toki olla minussa ja pärstässäni. Mutta se nyt vain sitten vahvistaa sitä ajatusta että en tule löytämään sellaista miestä joka näkisi minut yllämainitulla tavalla.

Eniten ehkä haaveilen olotilasta missä en koe painetta harrastaa seksiä. Tai painetta keksiä aina jotain uutta virikettä että miehellä pysyisi mielenkiinto yllä. Nykyisin harrastamme seksiä pari kertaa viikossa, ja huomatkaa että minä olen siis masentunut ja minulla on pari sairautta jotka aiheuttavat kipuja ja uupumusta. Tämä ei tietystikään riitä miehelle. Hänellä on paineita ja hän ärtyy ja masentuu kun seksiä ei ole tarpeeksi. Tavallinen yhdyntä ei myöskään riitä, vaan pitäisi olla asuja ja leluja, uusia asentoja yms. Kun yritän selittää millainen prosessi se minulle on, että masentuneena ja uupuneena kaivan itsestäni jotain seksihaluja esille, ei mies halua edes kuunnella syitäni. Se on turhaa selittelyä ja marinaa. Sekään ei miehelle riitä että suostun seksiin hänen vuokseen, vaan minun pitäisi olla kiimainen ja halukas ja laueta myös itse. Tähän en millään pysty aina, vaan silloin tällöin. Tilanne ei nyt varsinaisesti ainakaan kasvata halujani, vaan työntää minua kauemmas miehestä. Tuntuu että vaikka kuinka yritän ei mies arvosta minua ja tunteitani yhtään sen enempää.

En ole vielä tavannut miestä jolla kiinnostaisi se miltä minusta tuntuu ja hän olisi empaattinen minua kohtaan. Tuntuu että miehet joiden kanssa olen ollut ovat aina asettaneet jonkun toisen minun edelleni (joko itsensä tai perheenjäsenen tms) eikä minun tunteillani ja ajatuksillani ole väliä. Itse haluaisin että suhde perustuu molempien hyvään oloon ja kompromisseihin. Pyrittäisiin siihen että kumpikin saa jotain mitä haluaa eikä kummankaan tarvitse tehdä mitään mikä on hänelle ehdottomasti paha asia. Kumppanin ilahduttaminen pitäisi olla kiva asia myös itselle eikä itseltä pois. Kumppanin tunteet ja ajatukset eivät voisi olla koskaan naurettavia ja turhia. Mielestäni jos tuntuu tuolta, ei kyseessä ole oikea kumppani sinulle....

AP

Ei hitto mikä ukko sulla. En katsois sekuntiakaan.

Minä en suostu yksipuolisesti miellyttämään ja kantamaan vastuuta seksielämästä, ei ole vain naisen homma. Oma puolisoni on täysin erilainen. Hän onkin kilt-timies. Mahtava isä ja ei rieku baareissa eikä naisissa.

Tuota saa kun ottaa jän-niksen, ap.

JSSAP!