Tiesitkä, että postilla jaetaan nykyään vain 4 päivänä viikossa? Perjantait ovat postinkantajilla vapaita.
https://yle.fi/uutiset/3-10669478
Veikkaan, että jakelu muuttuu kerran viikossa tapahtuvaksi tämän vuoden aikana.
Kommentit (48)
En perjantaista ole kuullut mutta tiistaisin täällä ei kanneta postia lainkaan. Ei siis käy postikuskia sinä päivänä. Käytäntö on ollut jo jonkin aikaa.
Tiesin. Postia tulee muutenkin liikaa ja tämä uudistus on hyvä. Riittäisi vallan hyvin jos posti jaettaisiin kerran kahdessa viikossa.
Aijaa ja että viikkotuntimäärä pysyy samana, onkohan näin. Tällä viikolla viimeksi postinkantajatuttuni kertoi että on tehnyt 9 tunnin työpäiviä koska eivät kerkeä jakamaan kaikkea postia muuten. Täytyypä kysyä että onko heillä tuo käytössä ja miten se on oikeasti toiminut.
Meillä on ollut jo useamman vuoden niin, että postin postia ei perjantaisin tule. Muun postin on kestänyt viikon tulla, joten uutinen neljän päivän postin kulusta on positiivinen.
Postia jaetaan myös iltaisin. Perjantain voi pitää osa porukasta vapaana jos tunnit on täynnä.
Tiistaisin ei ole tullut postia enää aikoihin, mutta perjantaisin tulee.
Jyväskylässä postia ei ole jaettu enää pitkii aikoihi maanantaisin ja tiistaisin. Näköjään ei jaeta kohta ollenkaan. Kuinka monta vapaapäivää nää postinkantajat siis oikeasti tarvitsee viikossa?
Mikä ihmeen postilla teilläpäin jaetaan ja vielä neljästi viikossa. Kyllähän yhdessäkin postillassa on lukemista pitkäksi aikaa. Minulla menisi viikkoja. Kirjahyllykin rupeaa täyttymään potilloista.
TE-palvelut ainakin sitten saavat lähettää hyvissä ajoin kirjeensä. Samoin sairaanhoitopiiri vastaanottoajat. Nykyään menee viikko kirjeen perille tuloon.
Meille ei tule postia tiistaina, torstaina tai perjantaina. Ei edes lehtiä. Valitukset johtavat vain siihen, että hoetaan matraa "kerrotaan tämä jakeluun". Tuttu ostinjakaja kertoi, että tekee ko.päivinä muita reittejä, joissa on vähemmän jaettavaa ja pienempi jakelualue. Säästöä.
Kiva saada torstaiset aikakauslehdet vasta maanantaina!
Sen Postinen läpyskän voi lopettaa. Ihan turhaa roskaa, en lue.
Juuri sairaanhoitopiiriltä on kaksi kertaa tullut lasku viikkoja myöhässä. Siis on jo ehtinyt tulla perntätoimostolta lasku. Tää on niin tätä.
Vierailija kirjoitti:
TE-palvelut ainakin sitten saavat lähettää hyvissä ajoin kirjeensä. Samoin sairaanhoitopiiri vastaanottoajat. Nykyään menee viikko kirjeen perille tuloon.
Ei auta valitus, Posti ja Te-palvelut on tehnyt sopimuksen siitä, missä ajassa kirje on perillä ja jos Posti ei toimi sovitusti, ei vika ole TE-palveluissa.
En ymmärrä. Mitä jos muillakin toimialoilla ykskaks päätetään että jonain arkipäivänä jätetään palvelut tuottamatta.
Paskempi homma, jos jotain kirjettä pitää lähettää: "Kirjeet jaetaan vastaanottajille pääsääntöisesti 4 päivässä".
Pääsääntöisesti? Eli voi mennä pitempääkin?
Laskut sais jäädä tulematta ja muutahan posti ei enää nykyään jääkään. Oi niitä aikoja, kun sai kirjeitä ja kortteja tuttavien reissuilta. Vielä -90 luvulla mulla oli.useampi kirjekaveri. Olin silloin parikymppinen nuori äiti.
On kyllä pitkä aika tuo neljä päivää kirjeen kulkemiseen.
Ja te jotka saatte torstaisen aikakausilehtenne vasta maanantaina, valittakaa asiasta suoraan sinne lehdelle, ei taatusti ole sovittu tuollaisesta jakeluaikataulusta.
Kyllä jää vuoden postikortit lähettämättä, siirryn tekstiviesteihiin. Pitäköön 1,5 euron plus-merkkinsä. Aivan älytöntä että kortin postimaksukin tuplaantuu. Jatkuuko nurmikonajopelleily?
Ei jaeta muttei ole vapaapäiväkään. Käymme lajittelemassa neljä-viisi tuntia perjantaisin. Uutena tullut perjantai iltavuorot! Kuka säästää?