Ahdistaa ja masentaa, kun kaverit eivät ota yhteyttä ja tule kylään, vaikka käyvätkin lähellä uutta asuinpaikkaani
Muutin uudelle paikkakunnalle pääkaupunkiseudulle, Espooseen uuden naisystäväni työpaikan vuoksi.
Espoo on ihan kiva kaupunki, mutta en oikein tulle täältä ketään ja vuoden aikana en ole juuri tutustunut ja keikkatöitä tekevänä tutustuukin huonommin.
Lähtöpaikkaani jäi melkeinpä kaikki kaverit ja kuvittelin, että nyt he tulevat mielellään kylään, kun olen lähellä Helsinkiä ja pääsevät stadiin.
no facebookista saa aika-ajoin lukea jonkun kaverin olevan Helsingissä, mutta eipä ole asiasta minulle mitäöän ilmoitettu ja olenkin joillekin sanonut hiukan tyrmistyksissäänkin, että olisi ollut kiva nähdä, jos olisin ajoissa tiennyt sinun olevan paikkakunnalla.
Samoin viimekesänä Hanko näytti olevan suosittu käyntipaikka, mutta eipä kukaan sielläkään olleista soittanut ja tullut kylään, vaikka sekään ei kaukana ole. Saati siinä lähellä olevat Lohja, ruukit tai raaseporin linna.
Oikeasti alkaa jo ahdistaa ja masentaa, kun tajuaa, ettei merkitsekään kavereille mitään. Ei soiteta eikä käydä, vaikka lähistöllä ollaankin vapåaa-aikaa viettämässä.
Kommentit (10)
Ei sellaset oo kavereita. Kaverit haluaa nähdä kavereita.
Hanko ei kuitenkaan ole ihan Espoon vieressä, joten jos itse viettäisin kesäpäivää Hangossa, en todellakaan tuhlaisi sitä lähtemällä Espooseen kahville
Hanko ei kyllä ole lähellä monenkaan mielestä. Älä suotta pahoita mieltäsi. Ei se ole niin helppoa yhdistää Hesan reissuun kovin montaa kyläpaikkaa, jos sinne tulee asioimaan.
Sama täällä. Kukaan ei käy. Täytyy muuttaa takaisin entiseen kotipaikkaan.
Jos Turun Helsinkiin niin en halua sinne Espooseen. Laita viestiä että jos tulevat Helsinkiin voit tulla kaupunkiin ja treffata
Hangosta espooseen on tunnin matka
Loma ei ole suorittamista, jolloin väksin pitää ahtaa vierailuita kalenteriin
Hankoon, helsinkiä pakoon, o oo oo
enskerralla, mene sinä helsinkiin
No mitä mieltä itse olet heidän kaveruudestaan sinua kohtaan?